fot. flickr.com

Skutki twardego brexitu jednym z tematów posiedzenia rządu

Rząd szykuje rozwiązania na ewentualność bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szczegółowe rozwiązania będą dziś omawianie na posiedzeniu ministrów.

Pakiet projektów, które wejdą w skład programu przygotowań Polski do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii ma pozwolić złagodzić najbardziej dotkliwe skutki brexitu. Chodzi m.in. o przepisy, które mają  ułatwić Brytyjczykom pozostanie w Polsce. Sprawa dotyczy również zasiłku dla bezrobotnych obywateli Wielkiej Brytanii i Polaków, którzy pracowali na terenie Wielkiej Brytanii. Dokument ma uregulować zasady dostępu m.in. do rynku pracy, świadczeń z ubezpieczeń społecznych, rodzinnych oraz świadczeń z pomocy społecznej i renty socjalnej. Mają być uregulowane niektóre sprawy związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych nabytych przez Polaków w Wielkiej Brytanii, którzy chcą pracować w Polsce.

Oprócz brexitu, rząd zajmie się projektem nowej matrycy stawek VAT. Przewiduje on m.in., że soki, nektary, owoce tropikalne, cytrusy, pistacje, migdały itp. będą podlegać 5-proc. stawce VAT. 5-procentowym VAT-em będzie objęte pieczywo czy ciastka, które obecnie podlegają trzem stawkom: 5, 8 i 23 proc. Przyprawy mają być opodatkowane 8-proc. stawką. Wzrośnie natomiast z 5 do 23 proc. VAT na owoce morza.

TV Trwam News/RIRM

drukuj