fot. PAP/EPA

Generał USA: Atak na bazę w Iraku miał na celu zabicie Amerykanów

Irański atak rakietowy na amerykańską bazę wojskową Ain Al-Asad w Iraku miał na celu zabicie personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych – powiedział w środę wieczorem czasu lokalnego przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA, generał Mark Milley.

W wypowiedzi dla dziennikarzy w Waszyngtonie Milley uznał też, że za wcześnie jest na spekulowanie, czy ostrzał w nocy z wtorku na środę będzie ostatnim atakiem Iranu na obiekty USA. Za „bardzo prawdopodobne” uznał, że ataki na amerykańskie wojsko przeprowadzą w Iraku i Syrii szyickie milicje.

Według przedstawicieli amerykańskiej administracji władze w Teheranie wystrzeliły 16 rakiet krótkiego zasięgu z co najmniej trzech miejsc w Iranie. Minimum 11 z nich trafiło bazę Ain Al-Asad, a jedna bazę w Irbilu w irackim Kurdystanie. Szef Pentagonu Mark Esper stwierdził, że rakiety trafiły w namioty, helikopter oraz parking.

Zdaniem przewodniczącego Kolegium Szefów Sztabów USA, ostrzał miał na celu wyrządzenie „znacznych szkód”, w tym zniszczenie pojazdów i samolotów oraz „zabicie personelu”. Wojskowy zastrzegł przy tym, że jest to „jego prywatna ocena”.

Esper i Milley przekazali, że nie wiedzą o żadnych irackich ostrzeżeniach przed atakiem ze strony władz irackich.

O tym, że Iran celowo nie zaatakował amerykańskich żołnierzy pisze w artykule, w którym powołuje się na źródła wojskowe i rządowe „Washington Post”. Dziennik informuje, że Amerykanie „na godziny” przed atakiem zostali przed nim ostrzeżeni. Waszyngton miał otrzymać w sprawie ostrzału Iranu informacje wywiadowcze oraz od irackich władz.

W nocy z wtorku na środę z terytorium Iranu wystrzelono pociski rakietowe na cele USA w Iraku – bazę wojskową Ain Al-Asad, położoną 160 km na zachód od Bagdadu, oraz bazę w Irbilu, w irackim Kurdystanie na północy kraju.

Iran przeprowadził ostrzał w odwecie za zeszłotygodniowy atak amerykańskich dronów w Bagdadzie, w którym zginął generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki wojskowej Al-Kuds.

Według irańskiej telewizji państwowej w atakach odwetowych zginęło 80 „amerykańskich terrorystów” oraz „poważnie uszkodzone” zostały śmigłowce i sprzęt wojskowy.

„W atakach Iranu na amerykańskie bazy w Iraku nie ma ofiar śmiertelnych ani znacznych strat, udało się ocalić personel wojskowy baz dzięki systemowi ostrzegania przed atakiem” – oświadczył w środę w Białym Domu amerykański prezydent Donald Trump. Nie zapowiedział przy tym odwetu ze strony USA i oświadczył, że „wygląda, że Iran wycofuje się”.

Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że ataki zakończyły irańską reakcję na zabicie przez siły USA generała Sulejmaniego.

„Iran zemścił się za śmierć generała Kasema Sulejmaniego i nie zamierza podejmować nowych działań wojskowych, jeśli nie będzie agresji ze strony Stanów Zjednoczonych” – oświadczył w środę w Nowym Jorku ambasador Iranu przy ONZ Madżid Tacht Rawanczi.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl