fot. flickr.com

USA: wizyta Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii 13 lipca

Prezydent USA Donald Trump złoży 13 lipca roboczą wizytę w Wielkiej Brytanii – poinformowała w czwartek rzecznik Białego Domu Sarah Sanders. Zaplanowano spotkanie z brytyjską premier Theresą May.

Będzie to pierwsza wizyta Donalda Trumpa w tym kraju, odkąd zasiadł w Białym Domu. Agencja AP podkreśla, że nie będzie to oficjalna wizyta państwowa, a prezydent Stanów Zjednoczonych nie spotka się z królową Elżbietą II czy innymi członkami brytyjskiej rodziny królewskiej.

O podróży amerykańskiego prezydenta do Wielkiej Brytanii poinformowało również Downing Street.

„Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Zjednoczone Królestwo 13 lipca. W trakcie wizyty odbędzie dwustronne rozmowy z premier May” – podano.

Poprzednio planowana podróż do Wielkiej Brytanii obecnego prezydenta USA została odwołana. Gdy premier Theresa May przekazała mu w styczniu 2017 roku formalne zaproszenie do złożenia wizyty państwowej, która zakłada przyjęcie z honorami, w tym bankiet państwowy z udziałem królowej Elżbiety II, petycję przeciw takiej formule wizyty Donalda Trumpa podpisało ponad 1,8 mln Brytyjczyków.

Sprzeciw nasilił się w szczególności po podjętej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych próbie wprowadzenia zakazu wjazdu do USA dla obywateli niektórych państw, a także po jego krytycznych wypowiedziach pod adresem brytyjskiej premier i burmistrza Londynu Sadiqa Khana czy udzieleniu poparcia w mediach społecznościowych radykalnie antymuzułmańskiej organizacji Britain First. Brytyjski rząd krytykował także decyzję Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i plany wycofania się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

Komentatorzy brytyjskich mediów podkreślali ostatnio, że Wielka Brytania może stracić status „specjalnego partnera” Stanów Zjednoczonych w obliczu obserwowanego zbliżenia pomiędzy Waszyngtonem a Paryżem. Francuski prezydent Emmanuel Macron przebywał w tym tygodniu z wizytą państwową w USA.

PAP/RIRM

drukuj