Ambasada USA: wybór Patriota ważnym etapem współpracy

Decyzja o wyborze systemu Patriot dla polskiej obrony powietrznej stanowi ważny etap współpracy na rzecz bezpieczeństwa między Polską i Stanami Zjednoczonymi – oświadczyła we wtorek ambasada USA w Warszawie.

Rząd przyjął rekomendację Ministerstwa Obrony Narodowej do udzielenia rządowi USA zamówienia na dostawę zestawów Patriot w postępowaniu na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu, którym wojsko nadało kryptonim „Wisła”. MON otrzymało upoważnienie do wynegocjowania i zawarcia w tej sprawie umowy międzyrządowej z USA.

„Na mocy tej decyzji Polska pozyska najlepszy na świecie system obrony powietrznej i antyrakietowej. Polski system Patriot będzie interoperacyjny z systemami Patriot krajów NATO, co stworzy różnorakie możliwości wspólnych ćwiczeń i rozmieszczania sprzętu. Tym samym polski program <<Wisła>> przyczyni się w znacznym stopniu do zwiększenia polskich zdolności obronnych jak też kolektywnych zdolności obronnych NATO” – napisano w oświadczeniu ambasady.

Amerykańska dyplomacja zaznaczyła, że wybór Patriotów zintensyfikuje także polsko-amerykańską współpracę przemysłową, dzięki koprodukcji, i wspólne prace nad rozwojem programu. „Polski przemysł obronny przyczyni się do rozwoju następnej generacji systemu Patriot” – zapewniono.

O kontrakt na system „Wisła” z amerykańską firmą Raytheon z zestawami Patriot rywalizowało francuskie konsorcjum Eurosam, złożone z tamtejszych oddziałów firm MBDA i Thales, proponujące system SAMP/T wykorzystujący rakietę Aster 30.

Polska zamierza kupić osiem baterii zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu. Każda bateria ma zawierać dwie jednostki ogniowe, każda z trzech wyrzutni. Zestawy mają zawierać rakiety GEM-T i PAC-3 MSE, ich dokładnej liczby MON nie ujawnia.

PAP/RIRM

drukuj