Chiny – Powstały trzy nowe strefy wolnego handlu

W Chinach oficjalnie zainaugurowano we wtorek działalność trzech nowych eksperymentalnych stref wolnego handlu, rozszerzając projekt zapoczątkowany półtora roku temu w Szanghaju. To kolejny krok chińskiego rządu w stronę liberalizacji sektora finansowego.

Pierwszą, pilotażową strefę wolnego handlu utworzono w Szanghaju we wrześniu 2013 roku, by przetestować reformy gospodarcze – szczególnie rozluźnienie rządowej kontroli nad sektorem finansowym.

Teraz w ślady Szanghaju poszły trzy kolejne chińskie regiony. Nowe strefy powstały w prowincji Guangdong na południu, w prowincji Fujian na południowym wschodzie oraz w wydzielonym mieście Tianjin (Tiencin) na północy kraju. Według oficjalnych informacji każda z nich zajmuje obszar ok. 120 km kwadratowych.

„Tworzenie stref wolnego handlu jest dla kraju znaczącym krokiem w stronę rozpoczęcia transformacji roli państwa, wprowadzenia innowacji w zarządzaniu oraz ułatwienia handlu i inwestycji – napisano w oświadczeniu rządu. – Strefy wolnego handlu są ważne dla odkrywania nowych ścieżek i zdobywania doświadczeń przed dalszymi reformami i otwieraniem rynku”.

Jednak według części ekspertów, choć pilotażową strefę w Szanghaju otwarto z wielką pompą, po półtora roku funkcjonowania wciąż nie spełnia ona wiązanych z nią oczekiwań. Chodzi m.in. o niezrealizowane dotąd obietnice całkowitej wymienialności juana i swobody w ustalaniu stóp procentowych.

PAP/RIRM

drukuj