fot. PAP/EPA

Amerykanie dozbroją Ukrainę

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejną partię uzbrojenia, w tym system obrony przeciwrakietowej Patriot – poinformował prezydent USA, Joe Biden, w trakcie spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Polska, gdy tylko pojawiła się opcja, by Niemcy zrezygnowały ze swoich Patriotów, zaproponowała, by jednostki trafiły na Ukrainę i tam wsparły system obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej. Berlin nie wyraził zgody, choć ostatecznie taki sprzęt trafi na Ukrainę, ale z Waszyngtonu.

– Będziemy nadal wzmacniać zdolność Ukrainy do samoobrony, w szczególności obrony przeciwlotniczej i dlatego dostarczymy Ukrainie baterię rakiet Patriot – powiedział prezydent USA, Joe Biden.

Baterie Patriot to gwarancja ochrony ukraińskiego nieba, ochrony systemu energetycznego Ukrainy, a także jej obiektów cywilnych.

– To spowoduje zmniejszenie zagrożenia blackoutami, a więc to spowoduje także fakt, że Ukraińcy nie będą w ten sposób zmuszani do emigracji i opuszczenia swojego państwa. Ten system z całą pewnością sprawdzi się na Ukrainie – wskazał minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

To jednak nie wszystko. Stany przekażą także precyzyjnie kierowane pociski artyleryjskie oraz amunicję do systemów rakiet artyleryjskich HIMARS. Łączna wartość kolejnego amerykańskiego pakietu pomocy wojskowej to blisko 2 miliardy dolarów.

– Pakiet pomocy obejmuje zarówno bezpośrednie transfery sprzętu, którego potrzebuje Ukraina, jak i kontrakty na dostawę amunicji, której Ukraina będzie potrzebować na nadchodzące miesiące dla artylerii, czołgów i wyrzutni rakiet – zaznaczył prezydent USA.

Na amerykańskie wsparcie zareagował Kreml, który dostawy systemu Patriot na Ukrainę nazwał „prowokacją”.

– To system obronny. To nie jest eskalacja, to defensywa – podkreślił prezydent Joe Biden.

Rosja jest nieprzewidywalna. W mediach pojawiają się doniesienia, że szykuje ona kolejny zmasowany atak. Kiedy on nastąpi, tego nie wiadomo, prezydent Wołodymyr Zełenski jest jednak pewny, że artyleria, którą posiada Ukraina, nie wystarczy, by wygrać.

– Wsparcia będziemy też potrzebować – gdy tylko nasze zdolności obronne zostaną wzmocnione – w ciągu najbliższych kilku miesięcy – powiedział prezydent Ukrainy.

Prezydent USA, Joe Biden, pytany był o możliwość przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu. Stany Zjednoczone jednak na razie wykluczają ten scenariusz. Obawiają się bowiem, że taka decyzja mogłaby złamać jedność NATO.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl