fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Szef MSZ złoży wizyty w Brazylii, USA oraz Portugalii

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz w tym tygodniu złoży wizyty w Brazylii, USA oraz Portugalii. W planach ma m.in. spotkanie z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, udział w kolacji na zaproszenie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo i rozmowy na temat rozwoju współpracy polsko-portugalskiej.

Od 4 do 7 lutego szef polskiej dyplomacji odwiedzi Brasilię, Waszyngton oraz Lizbonę – poinformował resort spraw zagranicznych.

Podczas wtorkowej wizyty w Brazylii minister Czaputowicz weźmie udział w polsko-brazylijskich konsultacjach politycznych z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo. Resort poinformował, że w trakcie pobytu w Brasilii szef MSZ spotka się także z prezydentem Jairem Bolsonaro. Czaputowicz wraz z wiceministrem Pawłem Jabłońskim będą także uczestniczyć w posiedzeniu grupy roboczej do spraw humanitarnych oraz uchodźców Procesu Warszawskiego.

Kolejnym punktem podróży ministra Czaputowicza będzie Waszyngton, gdzie od środy do czwartku weźmie udział m.in. w kolacji na zaproszenie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, będzie także uczestniczyć w dorocznym Narodowym Śniadaniu Modlitewnym (National Prayer Breakfast) z prezydentem Donaldem Trumpem, przedstawicielami administracji rządowej, członkami Kongresu oraz korpusu dyplomatycznego.

W piątek, na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santosa Silvy, minister Czaputowicz złoży wizytę w Lizbonie. Agenda rozmów dwustronnych obejmować będzie m.in.: rozwój współpracy polsko-portugalskiej, aktualne sprawy w polityce europejskiej i sytuacji międzynarodowej. MSZ poinformowało, że program wizyty przewiduje także spotkanie z przedstawicielami Polonii.

PAP

drukuj