Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego: chcemy wzmocnić UE

Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania – zaznaczyli w niedzielę we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji.

Tego dnia przypada 25. rocznica ustanowienia Trójkąta Weimarskiego, w skład którego wchodzą Polska, Niemcy i Francja. Z tej okazji na zamku Ettersburg koło Weimaru doszło do spotkania szefów dyplomacji państw Trójkąta. W rozmowach wzięli udział ministrowie Witold Waszczykowski, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault.

We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji podkreślili konieczność zrozumienia przyczyn postaw eurosceptycznych w kontekście wyniku referendum w Wielkiej Brytanii.

„Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania” – napisali politycy.

Jak zaznaczyli, chcą pokazać, że Unia Europejska może osiągnąć więcej niż każde państwo w pojedynkę „zarówno w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, migracji i uchodźstwa, jak i zwiększania konkurencyjności, wzrostu oraz zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodzieży”.

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji zaznaczyli również potrzebę „europejskich cywilnych i wojskowych zdolności planistycznych i dowodzenia” dla swoich operacji reagowania kryzysowego. „Podkreślamy potrzebę trwałego rozwoju silnej i konkurencyjnej gospodarki obronnej w Europie” – dodali.

Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego zaproponowali odbywanie konsultacji m.in. z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefami dyplomacji Niemiec i Francji powiedział, że w obecnej sytuacji międzynarodowej Trójkąt Weimarski zasługuje na więcej i dlatego zaproponowałem intensyfikację jego prac.Poinformował, że przedstawił pozytywną ocenę Trójkąta Weimarskiego, ale – jak ocenił – Trójkąt, szczególnie w obecnej sytuacji międzynarodowej, zasługuje na więcej i dlatego – jak tłumaczył – zaproponował jeszcze większą intensyfikację prac tego formatu.

Propozycja dotyczy zarówno spotkań na szczeblu prezydenckim i rządowym, ale także w formule eksperckiej.

„Przedstawiłem koncepcję konsultacji. Możemy spotykać się od czasu do czasu przed Radami Europejskimi, Radami ds. Zagranicznych bądź innymi ważnymi wydarzeniami” – mówił szef polskiego MSZ. Jak relacjonował, zaproponował także wizyty trójstronne w krajach trzecich oraz wspólne programy humanitarne. „Możemy mieć koordynatorów na poziomie technicznym w ministerstwach spraw zagranicznych, którzy by tę współpracę koordynowali. Możemy mieć też forum strategiczne, które koncepcyjnie opracowywałoby nowe propozycje” – powiedział Witold Waszczykowski.

Dodał, że najważniejszym tematem niedzielnych rozmów był wynik czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu i sytuacja UE.

„Polska jest i będzie w UE, ale chcemy, by ta Unia była lepsza” – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Podkreślił, że instytucje unijne „mają pomagać obywatelom, a nie odwrotnie”. Jak mówił, podczas spotkania złożył wstępne propozycje dotyczące reformy Wspólnoty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl