USA: w Portland obalono pomnik Jerzego Waszyngtona

W Portland demonstranci obalili i pokryli napisami pomnik Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W trwających w USA od końca maja protestach niszczono także m.in. pomniki Krzysztofa Kolumba czy Thomasa Jeffersona.

Podczas kilkudziesięcioosobowej manifestacji w Portland w stanie Oregon pomnik Waszyngtona obwiązano amerykańską flagą, którą następnie podpalono. Potem – przy użyciu lin – obalono go. Upadek pomnika tłum powitał radosnymi okrzykami i wiwatami.

Na krótko po zdarzeniu manifestanci rozbiegli się. Na miejsce przyjechali policjanci, ale nikogo nie aresztowano – informowały w piątek lokalne media. Na pomniku namalowano m.in. napisy „ludobójczy kolonizator” oraz „1619” – rok, w którym do obecnych Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy sprowadzono niewolników.

Pomniki europejskich zdobywców, postaci z czasów kolonialnych i postaci posądzanych o rzekomy rasizm są dewastowane i obalane w Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach świata na fali protestów przeciw rzekomej niesprawiedliwości na tle rasowym w następstwie brutalnego uduszenia czarnoskórego George’a Floyda przez białego policjanta podczas interwencji w Minneapolis 25 maja.

W Portland w pierwszej połowie czerwca obalono pomnik Jeffersona, trzeciego w historii prezydenta USA. Wzburzenie demonstrantów – podobnie jak w przypadku Waszyngtona – wywołał fakt, że miał on niewolników. Celem ataków były w USA także pomniki Kolumba, w Bostonie jednemu z takich posągów ucięto głowę.

Manifestanci domagają się głównie likwidacji wszelkich upamiętnień Konfederacji w USA. W związku z protestami kierownictwo Pentagonu zadeklarowało przed tygodniem możliwość zmiany nazw baz wojskowych nazwanych na cześć przywódców konfederatów. Stanowczo sprzeciwił się temu prezydent Donald Trump, który w serii tweetów podkreślił, że nazwy baz wojskowych są częścią historii, w którą „nie należy ingerować”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl