fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda: Polska wierzy w siłę amerykańskiej demokracji

Wydarzenia w Waszyngtonie to wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych, które są państwem demokratycznym i praworządnym – napisał dziś w nocy na Twitterze prezydent Andrzej Duda odnosząc się do środowych wydarzeń w USA.

„Wydarzenia w Waszyngtonie to wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych, które są państwem demokratycznym i praworządnym. Władza zależy od woli wyborców, a nad bezpieczeństwem państwa i obywateli czuwają powołane do tego służby. Polska wierzy w siłę amerykańskiej demokracji” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent RP odniósł się do wydarzeń, które rozegrały się w środę w stolicy USA.

Do gmachu Kongresu, w którym trwało posiedzenie zatwierdzające głosowanie Kolegium Elektorów wtargnęli zwolennicy Donalda Trumpa. [więcej] Doszło do starć z policją, podczas zamieszek wybito część okien oraz zdemolowano drzwi. Stacja NBC podała, że zmarła postrzelona na terenie Kapitolu kobieta. Pojawiają się informacje o rannych policjantach oraz kilkunastu aresztowanych manifestantach.

Wtargnięcie zwolenników prezydenta do Kongresu i ewakuacja parlamentarzystów stanowi bezprecedensowe wydarzenie w historii Stanów Zjednoczonych.

Demonstrantom udało się wejść m.in. do sali obrad Izby Reprezentantów oraz biura szefowej tej izby, Nancy Pelosi. Zdjęcia przechadzających się po korytarzach Kongresu sympatyków Donalda Trumpa z flagami Konfederacji oraz bronią obiegły zszokowany świat.

PAP

drukuj