fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent RP: „Operacja polska” była wstrząsającym ludobójstwem

„Operacja polska” była wstrząsającym ludobójstwem. Nie można tego nazwać inaczej – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowej uroczystości przy pomniku „Poległym i Pomordowanym Na Wschodzie” w Warszawie upamiętniającej 85. rocznicę rozpoczęcia masowej eksterminacji Polaków – mieszkańców Związku Sowieckiego.

List odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Jak podkreślił prezydent, „oddajemy cześć naszym rodakom prześladowanym, zamęczonym i zamordowanym podczas tzw. operacji polskiej NKWD”.

„85 lat temu, 11 sierpnia 1937 r. został wydany rozkaz ludowego komisarza spraw wewnętrznych Nikołaja Jeżowa, który dał początek masowej eksterminacji Polaków mieszkających na terytorium Związku Sowieckiego (…). Aresztowano wówczas i osądzono w pospiesznym trybie, urągającym wszystkim zasadom prawnym, ok. 140 tysięcy osób narodowości polskiej, z których ponad 11 tys. zostało skazanych na śmierć, a minimum 30 tys. uwięziono w łagrach” – wskazał Andrzej Duda.

Podkreślił, iż jest „możliwe, że liczba ofiar tej straszliwej zbrodni była jeszcze większa”.

„Niestety nadal nie jesteśmy w stanie się tego dowiedzieć, ponieważ archiwa machiny terroru kontrolowane dzisiaj przez władze Rosji i Białorusi są przed nami zamknięte (…). >>Operacja polska<< była wstrząsającym ludobójstwem. Nie można tego nazwać inaczej” – ocenił prezydent.

„Naszym rodakom postawiono kompletnie absurdalne i pozbawione podstaw oskarżenia. Tak naprawdę śmierć została im zadana tylko dlatego, że byli Polakami (…). Pochylamy głowy przed ich męczeństwem (…). Cierpienie stało się także udziałem dziesiątek tysięcy pozbawionych wolności i wywiezionych na zsyłki, dręczonych głodem i wyniszczającą pracą, uwięzionych za drutami łagrów” – podkreślił szef państwa polskiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl