Prezydent wkrótce zabierze głos na Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Andrzej Duda zabierze we wtorek głos w imieniu Polski podczas 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Zapowiedział, że będzie mówił o filarach zrównoważonego rozwoju, którymi według niego są odpowiedzialność, solidarność i sprawiedliwość. Prezydent będzie przemawiał w godzinach wieczornych czasu polskiego.

W poniedziałek Andrzej Duda wziął udział w szczycie ONZ poświęconym dużym ruchom migrantów i uchodźców. Prezydent podkreślił, że migracja ekonomiczna i uchodźstwo to problemy, które wymagają różnych odpowiedzi. Polityków wzywał do niepodsycania społecznych napięć i do walki ze stereotypami na temat migrantów.

Andrzej Duda zapewnił, że Polska jest gotowa uczestniczyć m.in. w walce z przestępczymi organizacjami, które czerpią zyski z kryzysu migracyjnego. Prezydent RP zaznaczył też, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn uchodźstwa wojennego, czyli konfliktów, i przywrócenie każdemu człowiekowi prawa do życia w jego własnej ojczyźnie.

Na pierwszym w historii szczycie poświęconym uchodźcom i migrantom 193 kraje ONZ obiecały w poniedziałek podjęcie wysiłków w celu polepszenia losu milionów uchodźców na świecie, jednak – ku rozczarowaniu organizacji pozarządowych – nie wyznaczyły liczbowych celów w tej dziedzinie. Przyjęta w Nowym Jorku niewiążąca deklaracja zawiera wezwanie do „ochrony praw człowieka wszystkich uchodźców i migrantów”, zwiększenia wsparcia przeciążonych krajów, które przyjęły uchodźców, oraz wsparcia edukacji dzieci uchodźców.

W poniedziałek Andrzej Duda spotkał się także z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, z którym rozmawiał m.in. o kandydaturze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Następnie prezydent spotkał się z przedstawicielami największych organizacji żydowskich, w tym Światowego Kongresu Żydów. Odbył też dwa spotkania z reprezentantami amerykańskiego biznesu. Podczas spotkania z US-Poland Business Council Andrzej Duda zachęcał do inwestowania w Polsce.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że wszystkie obecne na spotkaniu firmy zadeklarowały chęć dalszej obecności biznesowej w Polsce. Jak zaznaczył, rozmawiano także o ich planach inwestycyjnych w naszym kraju.

„Szczególne zainteresowanie wzbudziła kwestia nowych technologii, innowacyjności oraz edukacji zawodowej w Polsce” – podkreślił minister.

Kwestia nowych technologii i innowacyjności była też jednym z tematów spotkania prezydenta z przedstawicielami U.S. Chamber of Commerce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl