Komisja środowiska: trwa czytanie projektu noweli nt. lasów

W sejmowej komisji ochrony środowiska trwa pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o lasach. W myśl projektu Lasy Państwowe będą miały prawo wykupu lub pierwokupu prywatnych gruntów leśnych.

Proponowane rozwiązanie ma ochronić prywatne lasy przed niekontrolowanym wykupem przez obcokrajowców mówi poseł Rober Telus. 

– To ustawa, która zabezpiecza tak samo, jak ustawa, która w tej chwili jest procedowana w Senacie (kończy się jej procedowanie) – o wyprzedaży ziemi rolnej. Tak samo musi być ustawa, która zabezpieczy przed sprzedażą naszych polskich lasów dlatego, że od 1 maja 2016 roku wchodzi dyrektywa unijna, która będzie pozwalała wszystkim mieszkańcom UE kupować ziemię w Polsce. i trzeba przegłosować, zatwierdzić, uchwalić taką ustawę, która zabezpiecza te lasy – wskazuje poseł.

W rękach prywatnych osób w Polsce jest ok. 2 mln ha lasów. Nowela ustawy o lasach pomorze także w wykonaniu Krajowego programu zwiększania lesistości. Do 2020 roku lasy mają zajmować 30 proc. powierzchni kraju. W 2050 r. – 33 proc. Obecnie jest to 29 proc. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 30 kwietnia bieżącego roku.

RIRM

drukuj