Sejm: dziś trzecie czytanie nad ustawą o Sądzie Najwyższym

Sejm kończy prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Dziś odbędzie się trzecie czytanie nad projektem.

Wczoraj późnym wieczorem, po burzliwych obradach, sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w kilku blokach głosowań odrzuciła ponad tysiąc poprawek opozycji.

Posłowie przyjęli natomiast poprawki PiS-u. Totalna opozycja próbowała zablokować obrady. Pod koniec posiedzenia przewodniczącemu komisji posłowi Stanisławowi Piotrowiczowi wyrwano mikrofon.

– Trudno, Państwo wystawiacie sobie świadectwo. Dobrze, że media to transmitują. Mogą zobaczyć, jak wyglądała opozycja w minionych ośmiu latach, a jak opozycja zachowuje się w tej kadencji. Szkoda, bo prosiłem Państwa, abyście się zaprezentowali z jak najlepszej strony – podkreślił Stanisław Piotrowicz.

Totalna opozycja organizuje protesty uliczne przeciwko reformom sądownictwa. Dziś wieczorem mają manifestować przed Pałacem Prezydenckim.

Minister Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przypomniała na antenie Radia Maryja, że na reformę sądownictwa Polska czeka od 1989 r. Podkreśliła, że proponowana przez PiS zmiana ma służyć równowadze władz w naszym kraju.

– Nie może być tak, że jedna z władz, które mają się równoważyć (a w tym przypadku sądownicza) zaczyna być nad władzą. Sami nazwali się specjalną kastą, sami się nie kryją z tym, więc siłą rzeczy my chcemy doprowadzić do równowagi władz i trzeba wiedzieć, że nie jest tak, jak mówi jak pani sędzia Gersdorf, że suwerenem jest konstytucja. Konstytucja jest najważniejszym aktem w porządku i hierarchii źródeł prawa w Polsce, ale suwerenem jest naród i to specjalna kasta musi zrozumieć. Jest to trudne, ale jest to możliwe. Oni chcieliby to zablokować, ale ja mam wielką nadzieję, że przyjmiemy tę ustawę w jak najszybszym tempie – zaznaczyła Beata Kempa.

Projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje m.in. trzy nowe Izby, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów w stan spoczynku.

PO zaapelowała do prezydenta Polski Andrzeja Dudy, by zawetował trzy ustawy: o KRS, ustroju sądów powszechnych i obecnie procedowaną ustawę o Sądzie Najwyższym.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl