fot. PAP/Jakub Kamiński

Dziś decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie Chmielnej 70

Komisja weryfikacyjna wyda dziś decyzję w sprawie dawnego adresu Chmielna 70 – działki znajdującej się przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To nielegalny zwrot tej nieruchomości doprowadził do wybuchu afery związanej z dziką reprywatyzacją.

W 2012 r. działka na Chmielnej nielegalnie trafiła do Marzeny K, Grzegorza Majewskiego oraz Janusza Piecyka. Miasto przyznało im prawo wieczystego użytkowania działki o wartości ok. 160 mln zł – mimo że w latach 50. odszkodowanie za nią dostał jej ostatni właściciel, obywatel Danii. Po wybuchu afery zrzekli się oni swych praw do nieruchomości. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz uznała zwrot działki za pochopny, za co odpowiedzialnością obarczyła trzech zwolnionych wtedy urzędników Biura Gospodarki Nieruchomościami. Twierdziła, że ukryli przed nią pismo Ministerstwa Finansów dotyczące m.in. spłacenia roszczeń obywatela Danii. Komisja zbadała sprawę na rozprawie 13 lipca. Przesłuchany wtedy jeden ze zwolnionych urzędników – Krzysztof Śledziewski – odpierał zarzuty o ukrywanie pisma z MF i przekonywał, że dokumenty były dostępne na płycie CD.

– Tej płyty nigdy nie ukrywałem, była ona dostępna dla wszystkich pracowników. Pracownicy z tej płyty korzystali, jak również korzystali radcowie prawni zatrudnieni w Biurze Gospodarki Nieruchomościami – powiedział Krzysztof Śledziewski.

Podkreślał również, że wywierano na niego naciski, aby sprawa pozytywnej decyzji przejęcia gruntu była załatwiona w ekspresowym tempie. Żądał tego jeden z zatrzymanych w sprawie dzikiej reprywatyzacji były wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R.

Były urzędnik Biura Gospodarki Nieruchomościami w stołecznym Ratuszu Krzysztof Śledziewski był pytany o to „czy polecenie pana Jakuba R. dotyczyło stricte oczekiwanego rozstrzygnięcia i sposobu?”.

– Tak. Należy napisać decyzję pozytywną na Chmielną 70 – odpowiedział.  

Komisja wezwała też wtedy na przesłuchanie Hannę Gronkiewicz-Waltz, jednak prezydent Warszawy nie stawiła się, za co ukarano ją 3 tys. zł grzywny. Łącznie wiceprzewodnicząca PO za unikanie stanięcia przed komisją musi zapłacić 12 tys. zł. Dziś komisja wyda decyzję w sprawie Chmielnej 70. Komisja uchyliła już decyzje wydane w 2014 r. o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomości przy ul. Twardej, skąd Rada Miasta przeniosła gimnazjum. Stwierdziła też rażące naruszenie interesu społecznego przez urząd Miasta Stołecznego. Podkreśliła również bierność Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie dzikiej reprywatyzacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj