„By czas nie zaćmił i niepamięć” – X Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki na Podlasiu

W województwie podlaskim ruszyła kolejna, już dziesiąta edycja konkursu historyczno-literackiego pt. „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Inicjatywa skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Motywem przewodnim są trzy wydarzenia: zbrodnia katyńska, katastrofa smoleńska i obława augustowska.

Konkurs, który jest skierowany do starszych uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa podlaskiego dotyczy trzech wydarzeń – podkreśla Beata Pietruszka, podlaski kurator oświaty.

– Bardzo bolesnych wydarzeń z naszej historii zarówno zbrodni katyńskiej czy Obławy Augustowskiej – zaznacza podlaski kurator oświaty.

Pomysłodawcą konkursu jest Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W taki sposób polityk chce zachęcić młodych ludzi do tego, aby sami poszukiwali prawdy na temat historii naszego narodu.

– Te wydarzenia podlegają manipulacji medialnej, podlegają także manipulacji politycznej i chodzi o to, aby młodzież sobie to uzmysłowiła, żeby była odporna na te manipulacje, żeby potrafiła samodzielnie wyrabiać sobie na ten temat spojrzenie – wskazał Jarosław Zieliński.

Pomysłodawcy konkursu zwrócili się do nauczycieli, katechetów i rodziców, aby zachęcali młode osoby do stworzenia własnej pracy. Uczniom już od kilku lat pomaga pani Gabriela Płochocka, nauczycielka języka polskiego.

– Najpierw trzeba z tym człowiekiem porozmawiać, czy on chce, bo to jest ważne, aby to było powoli, a nie w niewoli, więc jeśli taki człowiek się zgodzi, to potem już zaczynamy rozmawiać konkretnie. Konkrety zależą od tego, jaki temat ten człowiek sobie wybierze, o czym chce pisać i wtedy jest takie prowadzenie, niewidoczne prowadzenie – zaznaczyła Gabriela Płochocka.

Do wzięcia udziału w konkursie zachęcają także młodzi ludzie, którzy brali udział w poprzednich edycjach. Mateusz planuje kolejny raz powalczyć o zwycięstwo.

– Planuje napisać dogłębniejszą analizę moich rozważań. Uważam, że warto wziąć udział, aby dowiedzieć się więcej i pogłębić swoje zainteresowania historyczne – podkreślił Mateusz Gutowski, uczeń.

Forma prac jest dowolna, mogą to być zarówno rozprawki, eseje czy wywiady z tymi, którzy pamiętają wspomniane wydarzenia. Prace będzie można składać do 15 marca 2022 roku. Regulamin i karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie internetowej kuratorium oświaty w Białymstoku. [czytaj więcej]

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj