fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent A. Duda do powstańców: To dzięki waszej odwadze, bohaterstwu, determinacji Polska jest

To dzięki temu pokoleniu, które wtedy na ulicach Warszawy się krwawiło, walczyło z bronią w ręku o wolną Polskę (…) to dzięki jego odwadze, bohaterstwu, determinacji Polska jest – mówił prezydent Andrzej Duda w środę przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego są częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu zrywu.

Prezydent przypomniał, że na ul. Długiej, gdzie stoi Pomnik, w czasie zrywu, „kiedy padało Stare Miasto także był owiany straszliwą sławą właz do kanału”.

„Tutaj stały oddziały powstańców, które chciały nadal walczyć w Śródmieściu o wolną Polskę i wolną Warszawę (…) Dziś tutaj na tym placu cztery pokolenia Polaków śpiewają >>Ojczyznę wolną pobłogosław Panie<<. To dzięki temu pierwszemu pokoleniu, które wtedy na ulicach Warszawy się krwawiło, walczyło z bronią w ręku o wolną Polskę (…) to dzięki jego odwadze, bohaterstwu, determinacji Polska jest” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że dzięki pokoleniu dzieci powstańców, mimo tego, że Polska „nie była w pełni wolna, suwerenna i niepodległa mit Powstania Warszawskiego trwał i przetrwał”.

„To dzięki niemu (…) wnuki powstańców mogły w tym micie żyć, mogły go kultywować (…) To dzięki temu wszystkiemu dzisiaj temu najmłodszemu pokoleniu, świadomych, dorosłych obywateli, możemy mówić głośno kim są powstańcy warszawscy, czym w rzeczywiści było Powstanie” – zaakcentował Andrzej Duda.

Przypomniał spór z komunistami, którzy „byli skłonni zgodzić się na cześć wobec powstańców, ale za nic nie chcieli się zgodzić na oddanie chwały Powstaniu”.

„Bo w nim była idea, to nie był po prostu zbrojny zryw, on miał swój cel (….) była ogromna wolna walki o wyzwolenie Polski, ale była też obawa o to co będzie (…) Dowódcy mieli świadomość kto idzie ze Wschodu, kto zbliżył się do Warszawy (…) Ten zryw był także aktem polityki, by to właśnie Polacy przywitali, jako gospodarze nadchodzących Rosjan w swojej stolicy, którą sami wyzwolili. Taka sytuacja znacząco utrudniłaby Stalinowi realizację jego politycznego planu, (…) ale Stalin zobaczył jedno, że Polacy są niezłomni, nie da się ich łatwo ujarzmić, nie dadzą się tak bezkarnie zadeptać, są dumni i groźni, nieobce jest im bohaterstwo i odwaga aż do śmierci (…) Jeżeli dodamy do tego Żołnierzy Niezłomnych już nikt chyba nie ma wątpliwości, dlaczego nie było tutaj kolejnej sowieckiej republiki, tylko było jednak państwo. To właśnie wam kochani powstańcy zawdzięczamy” – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że mówi o tym wszystkim, ponieważ „trafiły do niego” słowa prof. Leszka Żukowskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Powiedział on, że >>może to już ostatni raz, kiedy jesteśmy z wami, bo wiecie, że odchodzimy<<. Jakże straszna jest ta świadomość (…) Chcę podziękować za to przesłanie, które wręczyliście nam wczoraj (…) mówi ono, że naszym obowiązkiem jest budować kraj tak, by ich wartości trwały i były kultywowane. Tą najważniejszą jest wolna, suwerenna i niepodległa Polska, która musi być na pierwszym miejscu. Dlatego chcę obiecać, abyście byli spokojni. Tu są obecne trzy pokolenia po waszym (…) My tej wartości nigdy nie zatracimy, przyrzekam wam to (…) Chcę jeszcze prosić tych młodszych ode mnie byście zawsze pamiętali o Powstaniu, bo to pamięć o nim i powstańcach jest gwarancją, że te wartości będą trwały” – dodał prezydent.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl