fot. sxc.hu

PiS chce noweli ustawy dot. kredytów hipotecznych

Właściciel gruntu oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego – zakłada ustawa o obrocie ziemią rolną. Rozwiązanie to ma ułatwić finansowanie inwestycji na gruntach rolnych.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja wprowadza zmiany, ułatwiające realizację ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która weszła w życie 30 kwietnia.

Chodziło o rozwiązanie problemu, jaki powstał po wejściu w życie nowych przepisów ws. obrotu ziemią rolną w Polsce. Banki zaczęły odmawiać kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteką ustanowioną na nieruchomości rolnej.

Poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przypomina, że PiS wnioskowało o poprawkę ws. udzielania kredytów.

– Okazało się, że banki nie chcą dawać kredytów hipotecznych pod zastaw, hipotekę, wartość działki i bardzo szybko tę poprawkę znieśliśmy po to, by poprawić niedociągnięcie. Myślę, że ta poprawka była bardzo oczekiwana przez tych, którzy chcą brać kredyty – mówi Robert Telus.

Nowe prawo rozszerzy też katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi rolnej o parki narodowe. Ustawa wejdzie w życie po 14 dni od dnia ogłoszeni.

RIRM

drukuj