IPN podpisze umowę z uczelniami medycznymi ws. identyfikacji ofiar

IPN podpisze w środę umowę z konsorcjum sześciu polskich uczelni medycznych „w zakresie prowadzenia badań identyfikacyjnych ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu”. Są to uczelnie z Białegostoku, Lublina, Poznania, Bydgoszczy, Warszawy i Wrocławia.

Konsorcjum GRID, czyli – jak podało we wtorek Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN – Konsorcjum naukowo-badawcze Grupa ds. Identyfikacji (na podstawie) DNA zostało utworzone przez sześć polskich uczelni medycznych.

Są to: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (połączonym z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu), Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W konsorcjum nie znalazł się Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, którego specjaliści w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów identyfikowali od 2012 r. szczątki odnalezionych przez IPN polskich bohaterów, m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” czy Danuty Siedzikówny „Inki”.

Uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy IPN i Konsorcjum GRID „w zakresie prowadzenia badań identyfikacyjnych ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu” zaplanowano w środę o godz. 13 w „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj