PAP/EPA

Rosja: SN nakazał likwidację Stowarzyszenia „Memoriał” badającego m.in. represje polityczne w ZSRR

Rosja próbuje zagłuszyć własne sumienie. Tamtejszy Sąd Najwyższy nakazał likwidację Stowarzyszenia Memoriał. To instytucja, która bada represje polityczne w Rosji i byłym Związku Radzieckim.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał” zajmuje się badaniem najnowszej historii Rosji, ze szczególnym uwzględnieniem represji politycznych w Związku Radzieckim, także wobec Polaków. To było solą w oku rosyjskich władz – zaznaczył dr Dariusz Kucharski, historyk.

Z tego tytułu władzom Federacji Rosyjskiej nie odpowiadały działania Stowarzyszenia ze względu na to, że trafiało ono na dokumenty, które wskazywały na działania mordercze czy wręcz ludobójcze” – wskazał dr Dariusz Kucharski.

Prokuratura Generalna Rosji oskarżyła Stowarzyszenie o tworzenie fałszywego obrazu ZSRR i uznała je za zagranicznego agenta.

Sąd postanowił orzec na korzyść powództwa Prokuratora Generalnego Rosji o likwidacji międzynarodowej organizacji pozarządowej Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”, jego oddziałów regionalnych i innych jednostekoświadczyła sędzia Sądu Najwyższego Rosji, Alla Nazarova.

Samo Stowarzyszenie odpiera zarzuty.

Wygląda na to, że takie Stowarzyszenie nie podoba się komuś w rosyjskim rządziepowiedział Oleg Orlov, członek Stowarzyszenia „Memoriał”.

Pod Sądem Najwyższym zebrało się ponad 100 osób, by wyrazić sprzeciw wobec wyroku. Rosyjska policja zatrzymała kilka z nich. Obrona zapowiedziała apelację od wyroku.

Argumenty prokuratury są niewystarczające w świetle prawa, aby zamknąć organizację pożytku publicznego. Mamy prawo do odwołania się i użyjemy wszelkich środków prawnych, żeby zgodnie z prawem anulować decyzjęoświadczył Genry Reznik, adwokat Stowarzyszenia „Memoriał”.

Głos w sprawie zabrał także rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Łukasz Jasina.

Potępiamy decyzję rosyjskiego Sądu Najwyższego, który nakazał we wtorek likwidację Stowarzyszenia >>Memoriał<< zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich. Polska nigdy nie opuści tych wspaniałych ludzi z >>Memoriału<<” – oświadczył Łukasz Jasina.

Dr Krzysztof Kawęcki, historyk, wskazał, że decyzja o likwidacji „Memoriału” wiąże się z obecną polityką energetyczno-militarną Kremla wobec Europy Środkowo-Wschodniej.

Moskwa dąży do wprowadzenia na tym obszarze określonej narracji historycznej, określonego przekazu” – zauważył dr Krzysztof Kawęcki.

Stowarzyszenie „Memoriał” działa od prawie 33 lat. Szerzyło prawdę m.in. o zbrodni katyńskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl