fot. flickr.com

Polacy płacą za leki najwięcej w Europie

Ministerstwo Zdrowia dba o swój interes, a nie o pacjentów. Przedstawiciele resortu rozpoczęli negocjacje z firmami farmaceutycznymi dotyczące cen leków refundowanych.

Polacy płacą za leki najwięcej w Europie. Jak informuje Fakt urzędnicy nalegają na obniżki cen. Jednak nie myślą o pacjentach, a jedynie budżecie.

To co zaoszczędzi Narodowy Fundusz Zdrowia ma trafić do kasy państwa.

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, zapowiada, że będzie uważnie przyglądał się tym negocjacjom.

– Trudno powiedzieć czy działania Ministerstwa Zdrowia będą uzasadnione czy nie. Dopiero efekty pokażą, co z tego wynika – z tych negocjacji, z tych obniżek cen. Dla mnie ważny jest interes pacjenta, czy pacjent na tym skorzysta – czy też poprzez obniżenie skali dopłat dla pacjentów do poszczególnych leków, w tym również leków refundowanych, czy też poprzez włączenie kolejnych leków na listę leków refundowanych dzięki uzyskanym w wyniku negocjacji oszczędnościom – powiedział Tomasz Latos.

Trzy lata temu rząd PO-PSL wprowadził nową ustawę refundacyjną. W założeniu Polacy mieli płacić mniej za leki.

Z medialnych informacji wynika, że do tej pory na refundacji leków państwo zaoszczędziło około 4 mld zł. Rząd chce je przeznaczyć teraz na podwyżki dla pielęgniarek.

RIRM

drukuj