fot. pixabay.com

Min. Zdrowia chce zapewnić dostęp do testów antygenowych na koronawirusa u lekarzy rodzinnych

Resort zdrowia przygotowuje się logistycznie, by zapewnić dostęp do testów antygenowych na koronawirusa u lekarzy rodzinnych. Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) alarmują, że mogą stać się wtedy ogniskami zakażeń.

Informacje na temat testów dostępnych u lekarzy rodzinnych przekazał w poniedziałek minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szef resortu podkreślił, że już trwają prace logistyczne nad projektem.

– W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ. Przygotowujemy się do tego logistycznie. Lekarz rodzinny będzie osobą, która pilnuje racjonalności systemu – powiedział minister zdrowia.

Z pomysłu nie jest zadowolone Porozumienie Zielonogórskie zrzeszające kilkanaście tysięcy lekarzy POZ. Prezes porozumienia, Jacek Krajewski, przekonuje, że masowe testowanie w przychodniach spowoduje tworzenie się nowych ognisk zakażeń koronawirusem.

„Żeby przyjąć dziesiątki dodatkowych pacjentów potencjalnie zakażonych koronawirusem, trzeba mieć odpowiednie warunki zapewniające bezpieczeństwo wszystkim pozostałym. Konieczne jest wydzielone miejsce, śluzy, filtry, nie wspominając o dodatkowym personelu. Tylko nieliczne duże przychodnie będą w stanie to zorganizować. W zdecydowanej większości podmiotów POZ jest to niewykonalne” – wskazał Jacek Krajewski.

W tym momencie placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej zajmują się nie tylko pacjentami w ostrych stanach i profilaktyką. Przede wszystkim zapewniają opiekę pacjentom z chorobami przewlekłymi i szczepienia zdrowym dzieciom. Szczegóły nowego rozwiązania, które ma ułatwić dostęp do testów na COVID-19, resort zdrowia ma przedstawić niebawem.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl