fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. Z. Ziobro przedstawił założenia reformy Kodeksu postępowania cywilnego

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił dziś założenia reformy Kodeksu postepowania cywilnego. Projekt ustawy liczy blisko 80 stron i przeszedł już etap konsultacji. Zmiany mają na celu przyspieszyć i udrożnić bieg postępowań; sądy mają być „bliżej ludzi”.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zlikwidować całkowicie koszty sądowe na etapie postępowań związanych z szeroko rozumianym prawem pracy.

Zbigniew Ziobro, mówiąc o projekcie reformującym Kodeks postępowania cywilnego, tłumaczył, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są wprowadzane w takiej kolejności, ponieważ cały system potrzebował kompleksowej przebudowy.

– Nie rzucamy słów na wiatr, że reformujemy wymiar sprawiedliwości kompleksowo, że wprowadzamy zmiany w zakresie struktury sądownictwa, o których zaczęliśmy, bo uznaliśmy, że struktura sądownictwa, jaką zastaliśmy, obejmując odpowiedzialność za wymiar sprawiedliwości, jest archaiczna, skostniała, z rozbudowaną mentalnością kastową. I bez zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości, nie da się skutecznie wprowadzić tych zmian, które teraz przedkładamy – wskazał minister.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian w reformie wymiaru prawa karnego.

RIRM

drukuj