Marszałkowie Senatów Polski i Słowenii rozmawiali o współpracy parlamentarnej i gospodarczej

Relacje polsko-słoweńskie, współpraca parlamentarna, gospodarcza i możliwości współpracy w zakresie edukacji i turystyki – były tematami czwartkowych rozmów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i szefa izby wyższej słoweńskiego parlamentu Alojza Kovszcy.

Czwartek jest drugim dniem wizyty Alojza Kovszcy w Polsce. Według komunikatu Biura Prasowego Senatu, obaj marszałkowie rozmawiali o relacjach dwustronnych, o współpracy parlamentarnej, gospodarczej, a także o możliwościach współpracy w zakresie edukacji i turystyki.

Jak zaznaczono w komunikacie, podczas spotkania marszałek Stanisław Karczewski „wskazał na bardzo dobry stan polsko-słoweńskich stosunków dwustronnych, w których nie ma problemów ani kwestii spornych”. Dodał, że lata 2017 – 2018 to okres intensyfikacji polsko-słoweńskiego dialogu na najwyższym szczeblu. Zaznaczył, że Polska jest zainteresowana dalszym rozwojem współpracy.

Alojz Kovszca podkreślił z kolei, że istnieje duży potencjał do współpracy między obu państwami. Jak zauważył, wzrost gospodarczy w Słowenii nie jest tak stabilny jak w Polsce. Podkreślił też, że Słowenia boryka się z wyjazdami z kraju młodych ludzi. Według słoweńskiego polityka jest zapotrzebowanie na współpracę z Polską w zakresie edukacji – na wymianę studentów, staże i możliwość robienia specjalizacji dla absolwentów medycyny.

Po spotkaniu w Senacie odbyła się uroczystość wręczenia Alojzowi Kovszcy Odznaki Honorowej „Bene Merito”. Odznaczenie to wręczył w imieniu ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Przewodniczący Rady Państwowej Republiki Słowenii został odznaczony za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Piotr Wawrzyk podkreślił, że należy on do grona najbardziej przyjaznych Polsce polityków słoweńskich i dał się poznać, jako zdecydowany zwolennik rozwijania i pogłębiania współpracy z Polską.

Wiceminister przypomniał, że Alojz Kovszca przyczynił się do upamiętnienia Polaków – żołnierzy armii austro-węgierskiej i niemieckiej, którzy walczyli na terenie dzisiejszej Słowenii w czasie I wojny światowej oraz że wraz z marszałkiem Senatu objął patronat nad odsłonięciem pomnika poświęconego tym żołnierzom w marcu tego roku.

Alojz Kovszca – dziękując za odznaczenie – powiedział, że traktuje je jako odznaczenie dla całej Rady Państwowej Słowenii, która pracuje na rzecz wzmocnienia relacji z Polską.

„Żyjemy na różnych krańcach Europy, ale łączy nas historia i interesy i jeżeli chcemy budować wspólną Europę pokoju i dobrobytu musimy dobrze współpracować i koncentrować się na tym, co nas łączy, a nie dzieli” – powiedział słoweński polityk.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl