fot. twitter/Stanisław Karczewski

S. Karczewski: Projekt ws. przedstawicieli Polonii w Senacie jest gotowy 

Projekt zmiany w konstytucji, zgodnie z którym liczba senatorów powiększy się o dwóch przedstawicieli Polonii, jest już gotowy – poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. 

Polityk wyraził też przekonanie, że parlament może się nim zająć jeszcze w tym roku. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia wyjaśnił też, skąd byliby wybierani przedstawiciele Polonii.

– To będzie Wschód i Zachód – tak, żeby był zza wschodniej i zza zachodniej granicy. To jest propozycja. Ona jeszcze będzie podlegała jakiejś obróbce legislacyjnej i politycznej, ale jest taka wstępna propozycja.

Gorący apel do polityków, którzy mówią, że są „totalną opozycją”, by byli opozycją, ale nie totalną w tym przypadku i przychylili się do tej propozycji, bo Polonia to jest 20 mln Polaków mieszkających za granicą – powiedział Stanisław Karczewski.   

Obecnie obywatele polscy biorący udział w wyborach za granicą głosują w wyborach do Senatu na kandydatów na senatora z okręgu warszawskiego. Podobnie jest w przypadku wyborów do Sejmu – głosy za granicą oddawane są na kandydatów na posłów z okręgu warszawskiego.

RIRM

drukuj