W piątek marszałek Senatu udaje się z wizytą na Litwę

W piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpocznie dwudniową wizytę na Litwie, gdzie spotka się z tamtejszym premierem Sauliusem Skvernelisem i przewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej Viktorasem Pranckietisem.

Jak podaje w komunikacie Kancelaria Senatu, wizyta rozpocznie się w piątek od spotkania z przewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej Viktorasem Pranckietisem. Następnie Stanisław Karczewski spotka się premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

W piątek wieczorem marszałek Senatu weźmie udział w premierze spektaklu pt. „Marszałek: żołnierz z ducha” poświęconego Józefowi Piłsudskiemu. Premierę poprzedzi spotkanie z dyrektorami: Studia Teatralnego w Wilnie Lilią Kiejzik oraz Domu Polskiego w Wilnie – Arturem Ludkowskim.

W sobotę Stanisław Karczewski odwiedzi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, gdzie odbędzie się rozstrzygnięcie XXIX Olimpiady Języka Polskiego na Litwie. W trakcie wizyty przewidziano ponadto spotkanie marszałka z wykładowcami polonistyki Uniwersytetu Wileńskiego oraz Litewskiego Uniwersytetu Nauk Edukacyjnych. Polityk złoży też wieńce na Grobie Matki i Serca Syna, na Cmentarzu na Rossie – najstarszej wileńskiej nekropolii, oraz w miejscach pamięci w Ponarach.

Podczas II wojny światowej las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi, wśród nich ok. 60-70 tys. Żydów. Mordowali też: Polaków, Litwinów, Romów, Rosjan. Oficjalnie uważa się, że w Ponarach zginęło kilka tysięcy Polaków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl