Powstanie brygada: Polski, Litwy i Ukrainy

Dziś w Warszawie zostanie podpisana umowa o powstaniu wspólnej brygady: Polski, Litwy i Ukrainy. Ma to być jednostka przeznaczona do udziału w operacjach pokojowych, zacieśniania współpracy w regionie i stworzenia podstaw do budowania grupy bojowej UE.

MON informuje, że jednostka będzie wykorzystywana w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE.

Dobrze, że powstanie taka brygada – ocenił prof. Romuald Szeremietiew, były szef resortu obrony narodowej. Dodał, że trzeba jednak pamiętać, że jednostki mieszane nie zawsze sprawdzały się podczas operacji.

– Z punktu widzenia naszych interesów to jest sprawa cenna. Trochę niepokoi mnie natomiast to, że ta jednostka ma być podstawą do sformowania grup bojowych, które miały powstać w UE, a powstać nie mogą. A jeżeli to ma być jednocześnie w NATO,  w UE i jeszcze gdzieś to boję się, żeby nie było za dużo gospodarzy, panów. Jeżeli chodzi o struktury wojskowe to musi być bardzo jasno sformułowane kto dowodzi, za co odpowiada i jakie zadanie jednostka ma wykonać. Jak będzie kilka ośrodków decyzyjnych to może być marnie – powiedział prof. Romuald Szeremietiew.

Kluczowe stanowiska w brygadzie mają obsadzać po kolei oficerowie z trzech państw założycielskich. Pełną gotowość bojową jednostka osiągnie w ciągu dwóch lat.

Umowę podpiszą dziś w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy. Kolejnym krokiem ma być uzgodnienie porozumienia technicznego między krajami poprzez współpracę grup roboczych budujących strukturę brygady.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl