Gdańska stocznia Nauta: zwodowano trawler dla duńskiego odbiorcy

W Gdańsku odbyło się wodowanie kolejnego – trzeciego w tym roku – statku wybudowanego przez Stocznię Remontową Nauta. Rockall – bo tak brzmi nazwa jednostki – popłynie teraz do duńskiej stoczni w Skagen. W 70 proc. za wyposażenie statku odpowiadała strona polska.

Na rynek nowych budów Nauta powróciła w 2013 r. I powróciła z sukcesem. Rybacki trawler Rockall to trzecia w tym roku jednostka zwodowana przez polską stocznię – mówi prezes Zarządu Stoczni Nauta Sławomir Latos.

– W tym momencie w stoczni budujemy 11 jednostek rybackich. Ta, która jest za nami, to również jest jednostka rybacka do przewozu ryby świeżej – wskazuje Latos.

Statek Rockall ma blisko 70 m długości i przeszło 14 szerokości. Wodowanie było jedną z najtrudniejszych technologicznie operacji, jakie miały miejsce przy budowie – mówi dyrektor Zakładu Nowych Budów w Stoczni Remontowej Nauta Sławomir Łubiński.

– Musi ona być tak dopracowana, żeby tutaj nie budziło nic wątpliwości, że coś jest niezrobione zgodnie z dokumentacją i procedurami, ponieważ jest to operacja, gdzie jak statek ruszy, to tej masy nikt nie powstrzyma – wskazuje Łubiński.

W trakcie wodowania usłyszeć można było hymny Polski i Danii. To właśnie Dania jest docelowym miejscem, do którego trafi jednostka.

To nie ostatnia operacja wodowania, która czeka pracowników stoczni Nauta jeszcze w tym roku – dodaje dyrektor Zakładu Nowych Budów w Stoczni Remontowej Nauta.

– Mamy w tym roku do zwodowania jeszcze pięć statków, także progres następuje i wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku – podkreśla Sławomir Łubiński.

Statek jest wyposażony w 70 proc. Dalsze prace będą prowadzone w duńskiej stoczni Skagen. Stamtąd jednostka trafi do finalnego armatora, którym jest Astrid Fiskeri AS. Tymczasem – jak tłumaczy prezes Sławomir Latos – zamówień napływających do Stoczni Nauta nie brakuje.

– W tym momencie mamy 13 zamówień. Portfel zamówień mamy pełen do połowy przyszłego roku. Szukamy statków do terminu realizacji w drugiej połowie 2018 r. oraz na 2019 r. i 2020 r. – mówi Sławomir Latos.

Najważniejszym projektem realizowanym obecnie przez Nautę jest budowa okrętu dla szwedzkiej Marynarki Wojennej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl