Węgry. Uroczystości w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę

Złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przed pomnikiem ofiar katyńskich, a także Mszą św. w kościele polskim obchodzono w niedzielę w Budapeszcie 78. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

Polscy dyplomaci, w tym radca-minister ambasady RP na Węgrzech Michał Andrukonis i attache wojskowy Tomasz Trzciński, przedstawiciele Polonii węgierskiej i władz III dzielnicy Budapesztu złożyli wieńce przed pomnikiem katyńskim oraz zapalili znicze przed tablicami poświęconymi ofiarom Katynia, a także sekretarzowi Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejowi Przewoźnikowi, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Wśród polonijnych uczestników uroczystości, tradycyjnie organizowanej co roku w tym miejscu, była m.in. rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs.

Także w niedzielę, w kościele polskim w dzielnicy Koebanya, odprawiona została Msza św. w intencji ofiar napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Podczas nabożeństwa, proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie ksiądz Krzysztof Grzelak, wspominał uchodźców polskich, którzy zaczęli napływać na Węgry już 18 września 1939 roku. Podczas II wojny światowej na Węgry przybyło około 140 tys. polskich uchodźców.

Po Mszy św, w której uczestniczył m.in. konsul Marcin Sokołowski, odbył się koncert utworów polskich i węgierskich w wykonaniu artystów krakowskiej Akademii Muzycznej, upamiętniający przybycie na Węgry polskich uchodźców, a także 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.

Organizatorami koncertu był miejscowy samorząd polski oraz Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl