Węgry: Premier informuje o zwiększeniu importu rosyjskiego gazu

Węgry zapewniły sobie porozumienie w sprawie zwiększonego importu gazu od rosyjskiego Gazpromu – poinformował dzisiaj premier Viktor Orbán. Dzień wcześniej węgierski operator gazociągu FGSZ wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę.

Orbán powiedział radiu publicznemu, że prowadził rozmowy z Aleksiejem Millerem, szefem Gazpromu, i że rosyjski koncern zgodził się dostarczać zwiększone ilości gazu, żeby Węgry mogły poprawić stan zapasów tego paliwa w nadchodzących tygodniach.

Operator FGSZ bezterminowo wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę, ponieważ gazociąg jest potrzebny do obsługi zwiększonego importu. Wywołało to protest ukraińskiego Naftohazu, który wezwał „węgierskich partnerów do poszanowania zobowiązań kontraktowych i przepisów UE”.

Węgry są mocno uzależnione od rosyjskiego gazu. Zużywają rocznie ok. 9 miliardów metrów sześciennych tego surowca, a krajowe wydobycie wynosi ok. 1,5 mld metrów sześciennych. Pojemność węgierskich magazynów gazu to ok. 6 mld metrów sześciennych. Obecnie magazyny są zapełnione w nieco ponad 61 proc., co – według Gas Infrastructure Europe – jest najniższym wskaźnikiem w UE.

PAP

drukuj