fot. flickr.com

Cypr chce inwestować w infrastrukturę gazową

Cypr popiera inwestycję w gaz. Kraj ten dołączył do grupy ośmiu państw członkowskich Unii Europejskiej, które w odpowiedzi na dążenie do neutralności klimatycznej chcą inwestycji w infrastrukturę gazową. Inicjatorem powołania grupy jest Polska.

O tym, że gaz ziemny będzie kluczowym narzędziem w staraniach o osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku, zaapelowali we wspólnym liście skierowanym do Komisji Europejskiej: Bułgaria, Czechy, Grecja, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Wczoraj Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej poinformowało, że inicjatywa naszego kraju zyskała poparcie kolejnego państwa członkowskiego – Cypru.

– „Nasza inicjatywa kierowana przez Ministerstwo Klimatu zyskała poparcie kolejnego państwa członkowskiego. Cypr dołączył do naszej grupy, która uważa, że gaz ziemny ma ważną rolę do odegrania w transformacji w stronę neutralności klimatycznej” – poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej.

W dokumencie podkreślono, że polityka energetyczna i klimatyczna Unii powinna respektować różnice w poszczególnych krajach i przez to umożliwić im wdrożenie odpowiednio dostosowanych rozwiązań, które pozwolą zarówno im, jak i Wspólnocie, osiągnąć neutralność klimatyczną. Państwa członkowskie liczą w tej kwestii na wsparcie finansowe Unii. Zwracają uwagę, że firmy operujące infrastrukturą gazową powinny mieć taki sam dostęp do kapitału zewnętrznego jak operatorzy systemów energii elektrycznej. W ich ocenie infrastruktura gazowa powinna mieć również dostęp do funduszy strukturalnych oraz pożyczek inwestycyjnych.

TV Trwam News

drukuj