Czechy, Słowacja, Polska – tak dla Południowego Korytarza Gazowego

Przedstawiciele parlamentów Polski, Słowacji i Czech opowiedzieli się we wtorek w Pradze za sfinalizowaniem budowy Południowego Korytarza Gazowego, którym gaz byłby transportowany z Azerbejdżanu przez Gruzję, Turcję i państwa bałkańskie do Unii Europejskiej. 

Jak podaje agencja CTK, Południowy Korytarz Gazowy, obejmujący już istniejące i przyszłe rury, zmniejszyłby zależność energetyczną od Rosji. Mógłby zastąpić projekty, do realizacji których nie doszło – Nabucco i rosyjski South Stream.

Uczestnicy praskiego spotkania byli zgodni, że decyzje w sprawie tego, z których źródeł energii będzie korzystał dany kraj, powinny pozostać na szczeblu narodowym. „To nie jest kwestia do ogólnoeuropejskiego uregulowania” – powiedział czeski deputowany Vaclav Hampl.

Polski senator Edmund Wittbrodt wskazał na potrzebę budowy konektorów między rurociągami, umożliwiających rewers gazu i ropy między państwami UE i ewentualnie na Ukrainę.

CTK odnotowuje, że w praskim spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele czwartego kraju Grupy Wyszehradzkiej – Węgier – ponieważ trwa obecnie sesja węgierskiego parlamentu. W rozmowach wziął natomiast udział przedstawiciel Gruzji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl