fot. Andrzej Hrechorowicz

E. Witek: Przewodniczący parlamentów V4 poparli stanowisko szefów MSZ w sprawie Czech

Przewodniczący parlamentów Grupy Wyszehradzkiej poparli w środę stanowisko ministrów spraw zagranicznych V4 w sprawie Czech – poinformowała po spotkaniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Czeskie władze poinformowały w sobotę o wydaleniu z kraju 18 rosyjskich dyplomatów z powodu podejrzeń, że rosyjski wywiad miał związek z eksplozją w składzie amunicji w 2014 roku. Pracownicy ambasady Federacji Rosyjskiej zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej w poniedziałkowym oświadczeniu wyrazili solidarność z ostatnimi działaniami Czech.

„Potępiamy wszystkie działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli” – podkreślili w deklaracji.

Marszałek Sejmu spotkała się z dziennikarzami po środowym, roboczym spotkaniu przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech Węgier i Słowacji.

„Polska jest w okresie swojej prezydencji, to było kolejne spotkanie w takim formacie, niestety online, ale warunki epidemiczne nas do tego zmusiły, mam nadzieję, że kolejne spotkanie będzie się mogło odbyć już w zupełnie innej atmosferze” – powiedziała Witek.

Dodała, że takie bezpośrednie spotkanie planowane jest jeszcze na maj br.

„To było ważne spotkanie, mówiliśmy o kwestiach związanych z Covidem, mówiliśmy o tym, jak radzą sobie poszczególne państwa w kwestii szczepień, wszyscy zgodziliśmy się, że szczepienia są jedynym sposobem, aby zwalczyć epidemię COVID-19” – zaznaczyła Witek.

„Rozmawialiśmy też o zwiększającej się roli nowoczesnej technologii, ale o wielkim niebezpieczeństwie, o cyberatakach, jakie dotykają nas każdego dnia. To były tematy, który wywołały ożywioną dyskusję” – zaznaczyła marszałek.

„Ustaliliśmy, że potrzebna nam jest współpraca, aby przed tymi cyberatakami się chronić” – dodała.

Elżbieta Witek poinformowała, że wszyscy szefowie parlamentów V4 poparli poniedziałkowe stanowisko ministrów spraw zagranicznych w sprawie Czech.

„Wiemy, że także na terenie naszych krajów mają miejsce działania wywiadowcze” – zaznaczyła.

„Zaprotestowaliśmy, podpisując się pod tym oświadczeniem szefów MSZ” – dodała.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej w poniedziałkowym oświadczeniu wyrazili solidarność z ostatnimi działaniami Czech.

„My, ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, potępiamy wszystkie działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli. Jesteśmy gotowi do dalszego wzmacniania naszej odporności przeciwko działaniom wywrotowym. Będziemy to czynić zarówno na poziomie narodowym, jak i we współpracy z naszymi sojusznikami z NATO, a także w ramach Unii Europejskiej” – oświadczyli.

Departament Stanu USA zapewnił w niedzielę o swoim wsparciu dla Pragi w jej „zdecydowanej odpowiedzi na działania wywrotowe Rosji” na terytorium Czech.

W środowym spotkaniu V4 wzięli udział przewodniczący obu izb parlamentu polskiego i czeskiego, a także przewodniczący parlamentów słowackiego i węgierskiego (w krajach tych parlament jest jednoizbowy).

PAP

drukuj