fot. twitter.com/MAPGOVPL

MAP: 174 spółki Skarbu Państwa w nadzorze ministra aktywów państwowych

W nadzorze ministra Aktywów Państwowych jest 174 spółek Skarbu Państwa, w tym 20 o istotnym znaczeniu dla gospodarki; średni procentowy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym wynosi 44,25 proc. – wynika z raportu „Informacje analityczne o spółkach Skarbu Państwa”.

Na stronach internetowych resortu aktywów państwowych ukazał się w środę raport „Informacje analityczne o spółkach Skarbu Państwa”, przygotowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych ujednolicający dane dotyczące spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez ministra aktywów państwowych.

„Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało na swojej stronie internetowej interaktywną wizualizację (dashboard) przedstawiającą dane o spółkach, które nadzoruje. Wizualizacja w przystępnej formie prezentuje obywatelom kompleksowe informacje na temat spółek z udziałem Skarbu Państwa” – przekazał PAP dyrektor departament analiz i sprawozdawczości Dominik Kaczmarski.

Jak dodał, wizualizacja ta obejmuje m.in. dane o liczbie spółek nadzorowanych przez MAP, stopniu zaangażowania kapitałowego Skarbu Państwa, rozmieszczeniu geograficznym tych podmiotów, a także informacje o uznaniu danej spółki za podmiot o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa.

„Dane wykorzystane do utworzenia zestawienia są aktualne na dzień 28 stycznia 2021 r. i będą aktualizowane raz na kwartał. Zamierzamy rozwijać interaktywny dashboard i rozszerzać zakres prezentowanych informacji” – przekazał Kaczmarski.

Z wizualizacji możemy się dowiedzieć, że w nadzorze ministra aktywów państwowych – zgodnie z danymi na 28 stycznia br. – pozostają 174 spółki. Do przedsiębiorstw o istotnym znaczeniu dla gospodarki zaliczono 20 spółek, są to: Poczta Polska, Enea, Giełda Papierów Wartościowych, Azoty, Lotos, Jastrzębska Spółka Węglowa, Krajowa Spółka Cukrowa, KGHM Polska Miedź, PGE Polska Grupa Energetyczna, Polska Grupa Górnicza, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polski Holding Nieruchomości, Polski Holding Obronny, PKN Orlen, PGNiG, PKO BP, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Polskie Koleje Państwowe, Tauron Polska Energia i Węglokoks.

W ramach 174 spółek, średni procentowy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym wynosi 44,25 proc. Procentowy udział Skarbu Państwa w przypadku 107 spółek jest poniżej 50 proc., a powyżej 50 proc. dotyczy 67 spółek.

Najwięcej spółek nadzorowanych przez MAP jest w woj. mazowieckim – 44, dalej w woj. śląskim – 38, woj. wielkopolskim – 16, woj. dolnośląskim – 15, woj. małopolskim – 12.

W przypadku 20 spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki, średni procentowy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym wynosi 54,49 proc. Procentowy udział Skarbu Państwa w przypadku dziewięciu spółek jest poniżej 50 proc., a powyżej 50 proc. dotyczy 11 spółek.

W przypadku tych 20 spółek, najwięcej – 11 jest nadzorowanych przez MAP w woj. mazowieckim, a następnie w woj. śląskim – 4 i po jednej w województwach: małopolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

„Kluczowym elementem raportu jest interaktywna mapa pozwalająca, za pomocą odpowiednich kryteriów, na wyszukanie danych o konkretnych spółkach Skarbu Państwa, uwzględniając ich rozmieszczenie geograficzne w regionach, województwach i miastach” – czytamy na stronie MAP.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl