Skarb Państwa może stracić 20 mld zł

Blisko 20 mld zł może stracić Skarb Państwa z powodu błędnej polityki Ministerstwa Finansów – alarmują pracodawcy. Związek Pracodawców i przedsiębiorców przygotował specjalny raport  na temat działań resortu.

Jednym z błędów jest zbyt szybkie podnoszenie akcyzy na papierosy w ostatnich latach. Ministerstwo Finansów popełniło też liczne błędy podczas tzw. walki z hazardem która zaowocowała masowymi wnioskami o odszkodowanie.

Za wszystko oczywiście będzie płacił polski podatnik – mówił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Jeżeli chodzi o tytoń i alkohol, podwyższano akcyzę bez opamiętania. Efekt tego jest taki, że wpływy w ubiegłym roku z akcyzy np. tytoniowej były o 400 mln zł mniejsze, mimo podwyżki akcyzy i w tym roku będą jeszcze mniejsze a szara strefa rozrosła się do 25 procent. Kolejna rzecz to kwestia ustawy hazardowej wprowadzonej na hipcika, bez notyfikacji tejże ustawy w Komisji Europejskiej, ale również w sprawach technicznych a prawo europejskie w tym zakresie jest nadrzędne. No i jeszcze są już wyroki ETS-u i prawdopodobnie polski podatnik za tą niefrasobliwość będzie musiał zapłacić w formie odszkodowań ponad 12 mld zł. To wszystko zbiera się w bardzo poważne kwoty. Najwyższy czas, żeby władze polityczne wyciągnęły wnioski wobec tych urzędników – powiedział Cezary Kaźmierczak.

Dokument został przesłany o rządu. Związek domaga się zdecydowanej  reakcji ze strony premier Ewy Kopacz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl