MF skierowało do konsultacji nowe matryce podatku VAT

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji nowe matryce podatku VAT. W ocenie resortu skutki dla konsumentów mają być neutralne.

Rząd chce uprościć system. Jednocześnie liczy na impuls prorozwojowy. I tak np. pieczywo będzie objęte 5 proc. stawką. Dziś, w zależności od rodzaju, jest to 5, 8 i 23 procent.

Z 23 proc. na 5 proc. spaść ma także stawka VAT-u na tzw. e-booki. Resort finansów tnie także podatek na produkty dla niemowląt i dzieci z 8 proc. do 5 proc.

Ekonomista dr Grzegorz Piątkowski pozytywnie ocenia działania rządu mające na celu uproszczenie podatku. W jego ocenie żywność powinna być zwolniona z tego obciążenia.

– Ministerstwo Finansów upraszcza ten podatek, oczywiście jest to krok w dobrą stronę. Natomiast tutaj trzeba by było takich kroków 10 albo 100, aby – po pierwsze – najuboższym w społeczeństwie polskim zapewnić całkowite zwolnienie z podatku m.in. w kwestiach żywności, a po drugie, aby wykluczyć wszelkie możliwości nieprawidłowego przestępczego wykorzystywania tej ustawy do karuzel VAT-owskich czy przestępstw na mniejsza skalę – zaznacza dr Grzegorz Piątkowski.

W Polsce podstawowa stawka tzw. podatku dodanego wynosi 23 proc. Unia Europejska stawia wymóg m.in. 15 proc. Większość krajów ma zbliżone stawki do naszych.

O zwiększeniu podatku VAT zdecydował rząd PO–PSL. W 2011 r. stawka podatku VAT wzrosła z 22 proc. do 23 proc. oraz z 7 proc do 8 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl