fot. PAP/Grzegorz Michałowski

D. Tusk ponownie straszy tzw. Polexitem

Donald Tusk ponownie straszy wyjściem Polski z Unii Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej wziął udział w Igrzyskach Wolności w Łodzi.  Był premier wygłosił wykład „11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje”.  Nie zabrakło ataków wobec obecnego rządu.

Donald Tusk stwierdził, że boi się brytyjskiego scenariusza w Polsce. Im bardziej oni nie chcą wyjść z UE, tym bardziej wychodzą – powiedział.

Tzw. Polexitem straszyli wcześniej także politycy tzw. totalnej opozycji. Rząd oraz politycy PiS wielokrotnie zapewniali, że nie ma planów opuszczenia wspólnoty. Wczoraj Premier Mateusz Morawiecki w orędziu wygłoszonym do Polaków z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości zwrócił uwagę, że jesteśmy jednym z najbardziej europejskich narodów.

Dziś, będąc aktywnym państwem członkowskim UE, pokazujemy, że jesteśmy jednym z najbardziej proeuropejskich narodów. Przyszłością Polskie będzie zawsze Europa. Projekt europejski jest również projektem polskim i naszą racją stanu jest, żeby UE była historią sukcesów. Dlatego wzmacnianie UE jest i pozostanie absolutnym fundamentem polskiej polityki zagranicznej – zaznaczył premier Morawiecki.

W ocenie niektórych komentatorów Donald Tusk będzie kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich. Jego kadencja na fotelu szefa RE kończy się pod koniec przyszłego roku.

RIRM

drukuj