MF: powstanie zespół ds. całodobowego tropienia oszustw finansowych

W przyszłym roku w Ministerstwie Finansów mają ruszyć prace specjalnego zespołu, który całodobowo będzie tropił oszustwa finansowe. W resorcie – jak napisał jeden z dzienników – zostanie wydzielona strefa specjalna. Znajdą się w niej wrażliwe dane, dotyczące rachunków bankowych przedsiębiorców i operacji finansowych.

Informacje analizować ma 40-osobowy zespół kontrolerów.  Ich zadaniem będzie znajdowanie podejrzanych transakcji, które mogłyby mieć związek z oszustwami, czy wyłudzeniami VAT.

Jak informuje rzecznik resortu finansów Łukasz Świerżewski, przygotowywane jest rozwiązanie, które będzie pozwalało na (…) wyłapywanie transakcji budzących wątpliwości, niepokój organów skarbowych i ich analizę”.

– Nie będzie to wymagało żadnych dodatkowych działań ze strony przedsiębiorców, (…) ze strony podatników. Analiza będzie dokonywana w tle i będzie się odbywała we współpracy banków i Ministerstwa Finansów. To oznacza, że w zasadzie przedsiębiorcy nie muszą obawiać się jakiś dodatkowych kontroli – powiedział Łukasz Świerżewski, rzecznik resortu finansów.

W praktyce projekt oznacza mniej kontroli dla uczciwych przedsiębiorców. Działania organów skarbowych zostaną ukierunkowane tam, gdzie rzeczywiście może dochodzić do oszustw.

Ministerstwo szacuje, że rocznie może dochodzić do zablokowania prawie 5 tys. rachunków bankowych. Obecnie jest ich około 300.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl