fot. PAP/Jakub Kamiński

Szałamacha: powstanie centralny rejestr faktur

W ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur – zadeklarował minister finansów Paweł Szałamacha. Władze resortu chcą ograniczyć w ciągu 2-3 lat lukę w VAT z obecnych 26 proc. do średniej unijnej, czyli 15 proc.

Pomóc ma w tym ma spółka celowa „Aplikacje krytyczne”, powołana do informatyzacji służb skarbowych.

– Ministerstwo Finansów musi przez kilka, kilkanaście miesięcy zrobić to, co zwykle zabierało lata w różnych krajach. Dotychczasowe doświadczenia informatyzacji w polskim sektorze publicznym są właśnie takie, że te projekty trwały latami, efekty były niewymierne, a budżety przekraczane. W związku z tym zdecydowaliśmy się na powołanie spółki celowej, która połączy wykonywanie zadań dla organizacji publicznej z charakterem i tempem pracy właściwym dla sektora prywatnego – mówi Paweł Szałamacha.

Spółka ma być odpowiedzialna za opracowanie systemu informatycznego, mającego pomóc w walce z wyłudzeniami VAT. Powołana została na podstawie przyjętej przez Sejm i podpisanej przez prezydenta w maju ustawy. Podstawowym jej celem, jak deklarowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów, jest zmniejszenie luki w VAT – różnicy między oczekiwanymi, a faktycznymi wpływami do budżetu państwa z tego podatku.

RIRM

drukuj