fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

P. Wojtunik stanie dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT

Dziś kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw VAT. Zeznania złoży były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik.

Sejmowa komisja śledcza do spraw VAT wznawia prace. Zeznania złoży dzisiaj były szef CBA Paweł Wojtunik. Swoją funkcję pełnił od 2009 do 2015 roku. Będzie pierwszym świadkiem, który stanie przed komisją w nowym roku. Z dotychczasowych przesłuchań wynika, że jeszcze rok przed objęciem służby przez Wojtunika sytuacja finansów publicznych wydawała się stabilna. Takie zeznania złożyła ówczesna wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Oprócz niej komisja przesłuchała również byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego oraz kilku jego zastępców, m.in. Elżbietę Chojnę-Duch. To właśnie ona zeznała, że Rostowski nie miał tak naprawdę wpływu na tworzenie prawa podatkowego. Na etapie prac rządowych nieformalną władzę w tym zakresie miał mieć szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak. Według Chojny-Duch duży wkład w kształt ustawy miał także Janusz Palikot. Na podstawie zeznań byłej wiceminister finansów komisja złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Pierwszym świadkiem, który stanął przed sejmową komisją śledczą był pierwszy autor ustawy o podatku VAT prof. Witold Modzelewski. Jego zdaniem to właśnie rząd koalicji PO-PSL ponosi odpowiedzialność za utratę dochodów budżetowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj