fot. twitter.com

Dr J. Michałowski: Ostatnie badana pokazały, że Polacy wolą obniżkę VAT

Ekonomiści liczą, że rząd po obniżce PIT-u obniży w przyszłości także stawki VAT-u. Wszystko zależy jednak od sytuacji budżetowej.

Ministrowie na posiedzeniu rządu zajmują się dziś projektem ustawy obniżającej podatek dochodowy z 18 do 17 proc. Z tej zmiany skorzysta ok. 25 mln podatników.

Dr Jerzy Michałowski z katedry polityki gospodarczej KUL zauważa, że obniżka podatku zwiększy siłę dochodową Polaków. To przełoży się także na popyt.

Ekspert zwraca uwagę, że Polacy woleliby obniżenie podatku dodanego. VAT podniósł jeszcze rząd PO-PSL.

– Ostatnie badana pokazały, że Polacy jednak wolą obniżkę VAT, ponieważ na nasze społeczeństwo, ciągle będące jeszcze na dorobku, działa efekt cenowy, ceny – czyli ceny niższe to lepiej, ceny wyższe to gorzej. Obniżki VAT dają możliwość producentom obniżenia podatku. Natomiast w drugiej kolejności Polacy oczywiście akceptują obniżkę wszystkich podatków, w tym właśnie wspomnianego PIT-u – mówi dr Jerzy Michałowski.    

Z wyliczeń resortu finansów wynika, że obniżka podatku PIT z 18 do 17 proc. będzie kosztować sektor finansów publicznych blisko 10 mld zł rocznie.

Od 1 sierpnia wejdzie najprawdopodobniej w życie ustawa, która wprowadza zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Ustawa trafiła do podpisu prezydenta.

 

RIRM

drukuj