fot. sxc.hu

Obniżenie VAT-u dostarczyłoby korzyści?

Obniżenie VAT-u przyniosłoby w Polsce korzyści. Pomóc w tym może większa egzekucja podatków i ostrzejsze potraktowanie zagranicznych firm – ocenił ekonomista prof. Artur Śliwiński. Odniósł się on w ten sposób do zapowiedzi premier Beaty Szydło.

Podsumowując w piątek 100 dni rządu premier zaznaczyła, że to, czy będzie powrót do 22-proc. podstawowej stawki VAT, okaże się po I półroczu 2016 roku.

Szefowa rządu podkreśliła, że będzie to zależało od tego, czy utrzyma się obecna dynamika wpływów budżetowych.

Prof. Artur Śliwiński wydawca Europejskiego Monitora Ekonomicznego zwraca uwagę na rozwiązania, które mogą pomóc w obniżeniu VAT-u.

– Należałoby zwiększyć egzekucję wszystkich podatków, gdzie jest kilkadziesiąt miliardów w różny sposób niewyegzekwowanych należności podatkowych Skarbu Państwa. Wiemy, że zbyt łagodnie traktowane są firmy zagraniczne, zwłaszcza duże korporacje, centra handlowe i banki. Podatek bankowy oraz od wielkich sieci handlowych tych problemów do końca nie załatwiają. Zwłaszcza, że należy spodziewać się różnych technik, czy  manipulacji księgowych, które uniemożliwią wykorzystanie tych rozwiązań prawnych, które teraz zostały w Sejmie przegłosowane – powiedział Artur Śliwiński.

Ekspert ocenia, że obecnie obowiązujący system podatkowy w Polsce jest dziurawy i niespójny, a ustawę podatkową należałoby napisać.

RIRM

drukuj