fot. twitter.com/janrostowski

Komisja ds. VAT przesłuchuje b. ministra finansów Jacka Rostowskiego

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT  przesłuchuje po raz kolejny byłego ministra finansów za rządów PO-PSL Jacka Rostowskiego.

Na czele resortu stał w latach 2007-2013. Po raz pierwszy pojawił się przed komisją pod koniec ubiegłego roku. Kwestionował wówczas szacunki dotyczące luki VAT, a także twierdzenie, że wzrosła ona za rządów Platformy Obywatelskiej.

Podczas przesłuchania w styczniu Jacek Rostowski zapewnił, że system podatkowy przed 2011 r. był „jak najbardziej szczelny”.

Przewodniczący komisji Marcin Horała zaznaczył, że po zeznaniach innych świadków pojawiły się pytania, na które były minister z PO może znać odpowiedź.

– Podczas swojego pierwszego przesłuchania, niestety – powiem potocznie – nie popisał się. Wielu spraw nie pamiętał, nie wiedział, nie orientował się. Całych akt prawnych, za przygotowanie których był odpowiedzialny, nie pamiętał, więc sporo pytań zostało. Może jakoś odświeżył swoją pamięć, cokolwiek będzie w stanie powiedzieć, bo kilka takich wątków (…) jeszcze jest do wyjaśnienia z ministrem Rostowskim, np. odwrócony VAT na emisję gazów cieplarnianych, kwestia wątków stalowego, złomowego – to te sprawy, o które na pewno będziemy pytali – powiedział Marcin Horała.

Jacek Rostowski będzie przesłuchiwany dzisiaj dwukrotnie – na planowanym od godz. 10.00 posiedzeniu zamkniętym, a później od godz. 14.00 na posiedzeniu jawnym.

Komisja śledcza bada lata 2007-2015. Według szacunków, w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld złotych. Raport z prac komisji ma trafić do Sejmu we wrześniu.

RIRM

drukuj