Szykują się zmiany w podatku VAT

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług – poinformowała jedna z gazet. Resort proponuje m.in. wprowadzenie mechanizmu prewspółczynnika dla podatników nabywających towary i usługi wykorzystywane do działalności opodatkowanej, jak i niepodlegającej VAT.

Zmiany mają też dotyczyć ulgi na złe długi, mechanizmu odwrotnego obciążenia i kaucji gwarancyjnej stosowanej od sprzedawców towarów objętych zasadami solidarnej odpowiedzialności.

Rozliczenie podatku będzie dotyczyć jedynie czynnych podatników VAT, gdy zakupy towarów objętych odwrotnym obciążeniem od jednego sprzedawcy przekroczy wartość bez VAT 20 tys. zł. Dziś nie ma takiego limitu.

Propozycje świadczą o głębokim kryzysie koncepcyjnym, który przeżywa resort finansów – mówi dr hab. Witold Modzelewski, finansista.

Brniemy w te wszystkie złe rozwiązania, które przyczyniły się do tego stanu kryzysowego. Proszę zwrócić uwagę, mówi się tam, że jest to czyste wprowadzanie opinii publicznej w błąd, że będzie tzw. odwrotne obciążenie w obrocie określonymi towarami. (…) Sprzedawca tych towarów nie płaci żadnego podatku, w ogóle nie jest podatnikiem, natomiast będzie uzyskiwał zwroty, ponieważ ma podatek naliczony, czyli ten od zakupionych towarów. Jego nabywca formalnie jest podatnikiem, ale jego podatek należny równa się podatkowi naliczonemu, czyli również nic nie płaci – powiedział dr hab. Witold Modzelewski.

Założenia do projektu nowelizacji ustawy o VAT są obecnie w konsultacjach.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl