fot. pixabay.com

Szacunki dot. budżetu państwa

Ministerstwo Finansów przedstawiło szacunkowe wykonanie budżetu państwa. Dochody budżetu państwa w okresie od stycznia do lipca tego roku były wyższe o ponad 35 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Z kolei wpływy podatkowe do państwowej kasy w stosunku do okresu styczeń – lipiec 2021 roku były wyższe o ponad 37 mld złotych.

Przedstawiciele resortu zastrzegli, że w kolejnych miesiącach wynik ulegnie zmianie z uwagi na dopłaty do źródeł ciepła. Grzegorz Piątkowski, ekonomista, zauważył, że wyższe dochody budżetu państwa wynikają m.in. z inflacji. Ekspert nie wykluczył jednak, że rok zamknie się deficytem.  Rząd przygotował już w poprzednich latach zrównoważony budżet, ale plany pokrzyżowała pandemia COVID-19, teraz doszła do tego wojna na Ukrainie.

– Przy niespodziewanych wydatkach takich jak konieczność dopłat do ogrzewania i zakupy wojskowe może się okazać, że 2022 rok zamkniemy deficytem – wyjaśnił ekonomista.

Z szacunkowego wykonania budżetu wynika, że dochody do lipca 2022 roku wyniosły ponad 313 mld zł, a wydatki ok. 278,5 mld złotych. W ustawie budżetowej na ten rok rząd zakładał, że wyniosą one odpowiednio: blisko 522 mld zł i 492 mld złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl