fot. PAP/EPA

W Bułgarii w wyniku katastrofalnej suszy wyschła rzeka w pobliżu Sofii

Niespotykana od dziesięcioleci klęska suszy, która dotknęła Bułgarię, doprowadziła do bezprecedensowego zjawiska – w poniedziałek wyschła rzeka Iskrecka, przepływająca na północ od Sofii.

Rzeka zaopatruje w wodę 20-tysięczne miasto Swoge i kilka dużych okolicznych wsi. Powołano sztab kryzysowy, który jak dotąd nie zaproponował żadnego rozwiązania tej sytuacji.

W wielu regionach, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, brakuje wody i obowiązuje ograniczenie jej dostaw. Woda jest dostępna zaledwie przez kilka godzin w ciągu doby. Większych opadów nie odnotowano w Bułgarii już od niemal trzech miesięcy.

Bardzo niski stan wody w Dunaju praktycznie uniemożliwia żeglugę rzeczną. Ponad 50 statków czeka w portach na poprawę sytuacji. Agencja kontrolująca poziom wody w Dunaju powiadomiła, że opady deszczu utrzymywały się ostatnio na rekordowo niskim poziomie, podobnie jak opady śniegu w okresie zimowym.

Wstrzymano kursowanie promu pomiędzy miastami Oriachowo w Bułgarii i Bechet w Rumunii. Kierowcy ciężarówek, którzy oczekiwali tam przez kilka dni, udali się w kierunku dwóch mostów w pobliżu miast Ruse i Widyń. Utworzyły się tam jednak ogromne kolejki. Czas oczekiwania na przejazd wynosi niemal dwie doby.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl