Rzecznik rządu: Prezydent Bułgarii podziękował premier za wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym

Prezydent Bułgarii Rumen Radew w trakcie czwartkowej rozmowy z premier Beatą Szydło podziękował za wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. Wśród tematów rozmów wymienił także Brexit i kwestię dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Kancelaria Premiera poinformowała w komunikacie na stronie internetowej, że wśród tematów czwartkowej rozmowy w Warszawie znalazły się także współpraca bilateralna, unijny budżet oraz współpraca w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa energetycznego oraz współpraca regionalna.

„To była dobra, konkretna rozmowa o współpracy zarówno bilateralnej, jak i również w ramach UE” – powiedział PAP rzecznik rządu.

Jak poinformował premier Beata Szydło rozmawiała z prezydentem Bułgarii m.in. o przyszłych Wieloletnich Ramach Finansowych UE i negocjacjach dotyczących budżetu, które przypadną m.in. na czas prezydencji bułgarskiej w 2018 r.

„Przywódcy zgodzili się, co do tego, iż należy dążyć do utrzymania tych instrumentów finansowych, które dotychczas sprawdziły się i przyczyniają się do wyrównywania szans, a także poziomu rozwoju pomiędzy Europą Zachodnią a krajami stosunkowo niedawno przyjętymi do UE z Europy Środkowo-Wschodniej” – podkreślił Rafał Bochenek.

„Prezydent Bułgarii podziękował premier Beacie Szydło za zaangażowanie i wsparcie Bułgarii w walce z kryzysem migracyjnym i dostrzegł, że wreszcie spojrzenie na ten problem niektórych państw UE zaczyna się zmieniać” – dodał.

Według rzecznika rządu wśród tematów poruszonych przez szefową polskiego rządu i prezydenta Bułgarii pojawiła się również kwestia Brexitu, trwających prac nad zmianami w dyrektywie o pracownikach delegowanych oraz dwustronnej współpracy gospodarczej m.in. w dziedzinie przemysłów zbrojeniowych.

Podczas dwudniowej wizyty w Polsce prezydent Bułgarii spotkał się w Warszawie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Radew wraz z Andrzejem Dudą, na zaproszenie którego przebywał w Polsce, wzięli także udział w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym. W czwartek bułgarska para prezydencka zostanie podjęta na obiedzie w Pałacu Prezydenckim przez Andrzeja Dudę wraz z pierwszą damą.

Obecnie prezydencję w Radzie UE sprawuje do końca 2017 r. Estonia. Bułgaria na początku przyszłego roku obejmie przewodnictwo w UE po raz pierwszy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl