Lubuskie: Silny wiatr dotarł do regionu, prawie 600 zgłoszeń do Straży Pożarnej

Silny wiatr dotarł do woj. lubuskiego; jego gwałtowne porywy zaczęły występować po południu. Straż Pożarna odnotowała już prawie 600 zgłoszeń związanych z pogodą i cały czas odbiera kolejne.

Jak poinformował PAP oficer dyżurny lubuskiej Straży Pożarnej mł. bryg. Tomasz Lewandowski, najwięcej interwencji dotyczy powalonych drzew i konarów tarasujących drogi czy też uszkadzających samochody, a także zerwanych dachów.

„W wyniku wichury jak na razie jedna osoba została niegroźnie ranna, po tym jak wiatr spowodował przewrócenie się ściany szczytowej w domku w Wężyskach w powiecie krośnieński” – powiedział PAP mł. bryg. Tomasz Lewandowski.

Dodał, że podczas akcji w Kostrzynie nad Odrą na samochód operacyjny PSP przewróciło się drzewo. Na szczęście nikt nie został ranny.

Jak poinformował PAP dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Kołcz, według stanu na 18:30 uszkodzonych było 1,5 tys. stacji średniego napięcia, a bez energii elektrycznej było ok. 52 tys. odbiorców z 497 miejscowości, głównie na południu województwa, m.in. w powiatach żarskim i żagańskim. Dodał, że służby Enei cały czas pracują przy usuwaniu skutków wichury i przywracaniu dostaw prądu.

Dyżurny Punktu Informacji Drogowej (PID) GDDKiA w Zielonej Górze w przesłanych przed godz. 19.00 komunikatach poinformował, że na drogach krajowych nr 27 i 29 z powodu silnego wiatru przewróciły się samochody ciężarowe całkowicie blokując przejazd. Na drodze nr 29 w pobliżu wsi Urad – objazd przez Rzepin. W przypadku drogi 27 w rejonie miejscowości Bieniów – objazd przez Żagań. Utrudnienia mogą potrwać ok. trzech godzin.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego poinformowało, że do godziny 17:45 na obszarze województwa najsilniejsze porywy wiatru wystąpiły w Słubicach – 85 km/h i w Zielonej Górze – 83 km/h. W przesłanym komunikacie Centrum poinformowało, że na obszarze wschodnich Niemiec zanotowano porywy do 119 km/h.

Wichura dotarła najpierw na południe woj. lubuskiego, skąd Straż Pożarna miała najwięcej zgłoszeń. Teraz silnie wieje w całym regionie. Wiatr ma zacząć słabnąć w okolicach godz. 20.00.

Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia dotyczące silnego wiatru, który w porywach może osiągać do 130 km/h, dla województw; mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i opolskiego.

Ostrzeżenia I stopnia mówiące o wietrze w porywach do 90 km/h Instytut wydał dla województw kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. W tym ostatnim prognozuje się silne opady deszczu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl