Szef MSWiA z wizytą w Bułgarii

Kryzys migracyjny i ochrona europejskich granic – to główny cel wizyty ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka w Bułgarii. Szef resortu odwiedził stacjonujących tam polskich strażników granicznych.

Granica bułgarsko-turecka liczy ponad 250 kilometrów. Miejsce to jest jedną z najbardziej obleganych dróg, jaką imigranci wybrali w podróży do Europy. Stąd tak ważne jest skuteczne działanie bułgarskich służb granicznych, wspieranych obecnie przez wojsko oraz 30-kilometrowe ogrodzenie.

– Bułgaria ma obowiązek ochrony być może nawet najbardziej wrażliwej granicy Unii Europejskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby sprostać temu wyzwaniu. Od kilku lat w sposób bardzo efektywny realizujemy te założenia – zapewnia Rumiana Byczwarowa, minister spraw wewnętrznych Bułgarii.

W ochronie bułgarskich granic od 25 maja pomaga również Polska, za sprawą 21 funkcjonariuszy straży granicznej. Z czasem liczba ta może się zwiększyć – deklaruje minister Mariusz Błaszczak.

– Taką propozycję złożyliśmy też oficjalnie w ramach Frontexu – deklarację udziału 60-ciu polskich strażników, 40-tu policjantów i 20-tu urzędników ds. cudzoziemców – zaznacza Mariusz Błaszczak.

Pomoc z pewnością będzie potrzebna. Problem kryzysu imigracyjnego w Bułgarii to już nie tylko granice kraju.

– Nielegalnych imigrantów zatrzymujemy nie tylko przy próbie ich przedostania się do Bułgarii, lecz także wewnątrz samego kraju oraz przy próbie opuszczenia Bułgarii na granicy z innymi państwami – mówi minister spraw wewnętrznych Bułgarii.

Obecność polskiej straży granicznej w Bułgarii czy Macedonii to realizacja wcześniej przyjętej polityki rządu premier Beaty Szydło.

– Pomagać trzeba uchodźcom, ale tam, gdzie są uchodźcami. W Bułgarii czy w Polsce ci ludzie uchodźcami nie są – podkreśla minister Mariusz Błaszczak.

Stąd Polski rząd organizuje pomoc, np. bezpośrednio przy granicy z Syrią. Pod koniec grudnia polska delegacja otworzyła w Jordanii gabinet lekarski i plac zabaw przy jednej z tamtejszych szkół.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl