PAP/Leszek Szymański

Minister M. Błaszczak: Z potencjału medycznego Wojska Polskiego w czasie pokoju powinni korzystać cywile

Z potencjału medycznego Wojska Polskiego w czasie pokoju powinni korzystać cywile – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak zwracając się do seniorów, z którymi się spotkał w Białobrzegach (powiat legionowski). Spotkanie zorganizował Wojskowy Instytut Medyczny.

Minister Błaszczak w Białobrzegach uczestniczył w spotkaniu „Dzień troski o serce seniora”, zorganizowanym przez WIM. Podczas spotkania poinformował seniorów o zaplanowanej budowie szpitala w Legionowie, który będzie służył także miejscowej ludności.

„Zależy nam na tym, aby wykorzystać potencjał Wojska Polskiego, który służy przede wszystkim obronności, ale w sytuacji pokoju z tego potencjału może korzystać i powinna korzystać ludność cywilna. Tak jest w przypadku Wojskowego Instytutu Medycznego. To jest bardzo dobry szpital, to również ośrodek badawczo-naukowy. To jest instytut, który ma olbrzymi potencjał. To świetny ośrodek, w którym pracują lekarze i pracownicy medyczni i niosą pomoc potrzebującym” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, żeby ten potencjał wykorzystać podjął decyzję o budowie filii WIM-u w Legionowie. Dodał, że przesłanką jego decyzji było to, że miasto jest związane z wojskiem.

„Wojska Polskiego w Legionowie przybywa. Były takie czasy, że tego wojska ubywało, ale odkąd rządzi PiS stawiamy na bezpieczeństwo, które jest priorytetem naszych rządów” – powiedział szef MON.

W związku z tym – dodał – zaplecze medyczne dla Wojska Polskiego musi być zorganizowane.

„Skoro organizujemy zaplecze medyczne dla wojska, w czasach pokoju, z tego zaplecza powinni korzystać mieszkańcy Legionowa i powiatu legionowskiego” – podkreślił.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że WIM już złożył wniosek do starostwa powiatowego o pozwolenie na budowę filii w Legionowie. Jak wyjaśnił, szpital powstanie w miejscu, w którym funkcjonuje wojskowa przychodnia specjalistyczna, która zostanie zintegrowana ze szpitalem.

Szef MON poinformował też seniorów, że w szpitalu będą funkcjonować oddziały: chorób wewnętrznych, chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, okulistyki i ginekologiczno-położniczy. Będą w nim dwie sale operacyjne a personel szpitala będzie liczył 250 pracowników – lekarzy i pracowników medycznych.

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że inwestycja ma ruszyć jesienią tego roku. Szpital ma powstać w dwa lata.

„Legionowo i Wojsko Polskie będzie posiadało szpital i będzie z takiej opieki korzystało. Szpital w Legionowie spowoduje to, że pomoc medyczna nadejdzie szybciej, bo mamy świadomość, że opieka medyczna powinna być udzielana na czas” – podkreślił.

W spotkaniu uczestniczyła grupa seniorów, którym specjaliści WIM udzielili porad lekarskich. Seniorzy mogli też skorzystać z podstawowych badań zdrowotnych.

Mariusz Błaszczak o podjęciu decyzji budowy szpitala – filii WIM informował już w 2018 r. Według przedstawionych założeń szpital będzie przystosowany do jednoczesnej hospitalizacji 90 pacjentów. Będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i podziemny parking. W ramach nowej inwestycji planowane jest także utworzenie bloku operacyjnego składającego się z dwóch sal operacyjnych i z oddziałów szpitalnych.

Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 150 mln zł, a podstawowym źródłem finansowania mają być środki resortu obrony narodowej. Nowy szpital ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców Legionowa i regionu. Placówka ma też służyć nowo tworzonej dywizji wojsk operacyjnych, stacjonującym w Polsce wojskom sojuszniczym i dwóm mazowieckim brygadom obrony terytorialnej.

Nowoczesny budynek szpitalny powstanie przy ul. Zegrzyńskiej 8, na części działki będącej dotychczas w użytkowaniu Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ.

 

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl